VYBERTE BARVU

Co dělat když je dítě závislé na počítači?

Co dělat když je dítě závislé na počítači?

Rozumění počítačové závislosti

Jistě, všichni víme, že děti dneska milují technologii. Jsou na ní doslova napojené! Ale co dělat, když to přeroste v závislost? Co dělat, když je dítě závislé na počítači? To je otázka, kterou jsem si položila a na kterou jsem se rozhodla hledat odpovědi.

Děti a počítače mohou být smrtelné kombinace. Můj manžel Petr vždy říká: "Jak na děti, tak na počítač, musíme mít oči jako sokol." A má pravdu! Poznejme tedy, co to obnáší.

Identifikace a confrontace závislosti

Všimli jste si, že váš potomek tráví na počítači až nezdravě mnoho času? Tráví každou volnou chvíli u obrazovky? Pak je možné, že se vyvíjí závislost na počítači. Je důležité nepodceňovat tuto situaci a začít jednat.

Nejprve se ale musíme seznámit s příznaky závislosti. Tyto mohou zahrnovat nadměrné hraní počítačových her, posedávání na sociálních sítích, časté brouzdání po internetu bez cíle a neochota, nebo neschopnost se od počítače odtrhnout.

Domluva a nastavení pravidel

Nastavení pravidel je základní pevný bod, od kterého můžeme vyjít vstříc změně. Domluvte se s dítětem, kolik času může trávit u počítače a jaký obsah může sledovat nebo hrát. Hovořte otevřeně a srozumitelně o možných důsledcích, jaké přináší nadměrné používání počítače. Nastavení pevných pravidel je v této fázi velmi důležité.

V našem případě jsme se s Petrem rozhodli udržet počítačový čas maximálně na dvě hodiny denně. To děti přijaly, přestože s námi málem uzavřely kolektivní smlouvu!

Zajímavé a alternativní aktivity

Je snadné říci: "Nesmíš hrát na počítač", ale co když jde o potlačení silné touhy? Co nabídnout místo toho? Je důležité najít pro děti alternativnutí, aby neměly pocit, že ztrácejí zábavu nebo možnost trávit čas tím, co je baví.

Jak třeba sportování anebo společné rodinné aktivity jako je grilování, výlety nebo třeba hraní společenských her? Pakliže je v rodině dobrý vztah, je snažší přesvědčit děti k aktivitám, které nezahrnují počítač.

Pomoc odborníka

Poslední, ale neméně důležitou radou je, pokud se situace nezlepšuje, obrátit se na odborníka. Psycholog či pedagog se specializací v oblasti závislostí na počítači bývá v tomto případě tím nejlepším řešením. Někdy potřebujeme odbornou pomoc, abychom dokázali vyřešit problémy, s nimiž se sami neumíme vypořádat.

Závislost na počítači je dnes bohužel běžným jevem a důležité je dítě, které má s touto závislostí problém, podpořit a pomoci mu najít cestu ven. Je to boj, který se dá vyhrát, pokud budeme trpěliví a nevzdáme to.

Závěrem bych chtěla dodat, že závislost na počítači je obtížný problém, s nímž může mít potíže každá rodina. Nenechte se tím ale odradit! S pravými nástroji a přístupem lze dosáhnout pozitivních změn. A nezapomeňte, že jste v tomto ne sami. Máme tu jeden druhého a můžeme se jeden od druhého učit a inspirovat.

Příběh o úspěchu

A konečně, abychom věděli, že naše snaha může přinést ovoce, dovolte mi sdílet příběh z našeho života.

Máme tři děti a naše střední dcera, Anička, trpěla závislostí na počítači. Bylo to velmi těžké období pro celou naši rodinu. Anička byla nepřítomná, nepřátelská a odcizená. Měla problémy ve škole a zanedbávala své kamarády.

Pamatuji si, jak jsme jednou řešili její problém u večeře. Všechny rady a návrhy, které jsme se s Petrem pokoušeli nabídnout, byly okamžitě zavrhovány. Anička tvrdohlavě trvala na tom, že ona nemá problém, ona prostě jen hraje hry a to je normální.

Během těchto obtížných časů jsme se drželi společně a pracovali na změně. Šlo to pomalu, s mnoha zásadními břitvami a výzvami. Ale nakonec se nám podařilo. Anička nyní tráví mnohem méně času na počítači a zase projevuje zájem o svět okolo sebe. Je to nádherný pocit vidět, jak se ze svého virtuálního světa vrací zpět k nám.

Můj radou z tohoto příběhu? Nebuďte na sebe příliš tvrdí. Může to být těžký boj, ale věřte mi, stojí za to bojovat. A nezapomeňte, máte kolem sebe podporu. Ať už je to partner, přítel, nebo rodina, někdo je tu, kdo drží s vámi. A společně to zvládnete.

Napsat komentář