VYBERTE BARVU

Jak funguje závislost?

Jak funguje závislost?

Rozumění závislosti

Jestli je něco, co jsem se musela naučit na tvrdé cestě, tak je to pochopení toho, jak funguje závislost. Na první pohled se může zdát, že je to jednoduché: člověk začne experimentovat s něčím škodlivým, ztratí kontrolu a postupně se stane závislým. Ale ve skutečnosti je to mnohem komplikovanější, a pokud se snažíte pomoci někomu, kdo se potýká se závislostí nebo se sami snažíte zvládnout svou vlastní závislost, jsou určité věci, které je třeba pochopit.

Chemie závislosti

Na prvním místě je chemie. Závislost je hluboce zakotvena v mozku, a to mimo jiné díky neurotransmiteru zvanému dopamin. Dopamin je klíčový při formování takzvaných „cest závislosti“ v mozku. Když se například vychutnáváme šťavnatým hamburgerem na slunci, naše tělo vydá dopamin a cesta, kterou signál dopaminu sleduje, se zesílí. Překvapení, ten hamburger nám vlastně chutná! A tak příště, když uvidíme podobný hamburger nebo když nás zastihne podobné hezké počasí, naše tělo bude chtít opakovat ten zážitek požití hamburgeru.

Jenže co se stane, když do rovnice přidáme drogy nebo alkohol? Tyto látky způsobují, že se v mozku uvolňuje mnohem více dopaminu, než by bylo přirozené. Následkem je, že cesty závislosti se formují rychleji a silněji než u zdravých zážitků. To je důvod, proč se lidé stávají závislými.

Psychologie závislosti

Ale není to jen chemie. Je tu i psychologie. Už tento drobný detail nás může přimět lepšímu pochopení mechaniky závislosti. Často může být závislost zalidněna hluboko v našem podvědomí. Ať už je to snaha uniknout realitě, touha cítit se dobře nebo potřeba léčit staré rány, každý závislý člověk má svůj vlastní set motivací, které ho vedou k látkám.

Já sama jsem se s tímto problémem setkala. Moje závislost na cukru nebyla jen o tom, jak moc mi chutnají čokoládové sušenky. Byla to spíše touha po útěku od stresu a napětí, které mě denně provázelo. A tak jsem se naučila, že bez pochopení psychologie závislosti se ji jen těžko zbavíte.

Kruh závislosti

Existuje také cosi jako "kruh závislosti". Jako by člověk zůstal uvězněn v nekonečné smyčce, kdy se snaží zvládnout své problémy užíváním látek, což vytváří další problémy, a tím ho to následně nutí užívat ještě více látek. Zkrátka začarovaný kruh, ze kterého je těžké vystoupit, pokud nevíme, na co se máme zaměřit.

Když jsem bojovala proti své závislosti na cukru, také jsem se nacházela v tomto kruhu. Čím více jsem chtěla přestat jíst sladkosti, tím více jsem se stresovala, a tím více jsem jich jedla. Bylo to neskutečně těžké, ale nakonec jsem našla cestu ven - a to bylo pochopení, jak kruh funguje a co ho udržuje.

Rozpoznání závislosti

Není vždy snadné rozpoznat závislost. Mnoho závislostí může být skryto pod povrchem a některé z nich nemusí být tak zjevné, jako je například závislost na drogách nebo alkoholu. Některé mohou být tak jemné, že je téměř nemožné je rozpoznat - tedy alespoň v počátečních fázích.

Byla doba, kdy jsem si ani neuvědomovala, že jsem závislá na cukru. Myslela jsem si, že je to něco, co prostě ráda jím. Ale postupně se stanovilo břemeno mé závislosti na cukru, které mě tlačilo ke dnu. Když jsem se definitivně rozhodla přestat s cukrem, bylo to jako bojovat proti silnému proudu. Ale naučila jsem se, že poznání a uznání své závislosti je první krok k jejímu překonání.

Zvládání závislosti

Konečně, nejdůležitější je naučit se, jak zvládnout závislost. Je to část, která je často nejtěžší, ale zároveň nejdůležitější. Zvládání závislosti znamená naučit se, jak ovládat své touhy a pocity, nalezení alternativ k látkám, kterými jsme závislí, a vytvoření podpůrné sítě, která nám pomůže na naší cestě k zotavení.

V mém případě to bylo odložení sušenek a náhražka jinými zdravými jídly, které mi dopřály stejný pocit potěšení bez všech těch škodlivých důsledků. Našla jsem také vynikající podporu u svých přátel a rodiny, kteří mě podporovali v překonávání mé závislosti. A zvlášť důležité bylo najít si náhradní aktivitu, něco, co by mi odvedlo myšlenky od jídla a nabídlo mi něco, co bych milovala stejně jako ty sušenky.

Je třeba připomenout, že ačkoli každá cesta k zvládání závislosti je jedinečná, jedno je univerzální - že pokud jste ochotni pracovat na sobě a hledat pomoc, můžete překonat závislost. Pokud jste závislí nebo se snažíte pomoci někomu, kdo je, je důležité neztratit naději. Já to dokázala a věřte mi, že i vy to dokážete!

Napsat komentář