VYBERTE BARVU

Jak nebýt workoholik?

Jak nebýt workoholik?

Rozpoznání příznaků workoholismu

Tak, Vítězslav se vrátil s dalším blogovým příspěvkem! Ale nečekejte žádná naivní odbočení o tom, jak naše milované mazlíčky ovlivňují naše pracovní závazky, i když můj pes Max je talentovaný v tom, jak udržovat mé pracovní hodiny pod kontrolou. Mluvíme tady o vážných záležitostech: workoholismu.

Nevím o vás, ale já jsem zjistil, že vzhledem k vývoji pracovních modelů se workoholismus stává stále běžnějším. Možná jste dříve identifikovali workoholika jako toho kolegu, který byl vždy poslední, kdo odchází z kanceláře. Nyní, když se hranice mezi pracovním a soukromým životem stávají stále nejasnějšími, je těžší rozpoznat workoholika, protože to může být kdokoli z nás.

A jak víme, že se dostáváme do nebezpečných vod workoholismu? Stále častěji pracujeme přesčas nebo v noci? Naše myšlenky a rozhovory se točí jen kolem práce? Ignorujeme naše zájmy a vztahy ve prospěch práce? Jestliže odpovídáte na tyto otázky "ano", pak byste měli zvážit změnu.

Příčiny workoholism

Přemýšleli jste někdy, co se skrývá za tou potřebou stále pracovat? Je to strach z neúspěchu nebo potřeba uspět? Je to nutkání být neustále zapojený, abychom se nedostali do nepříjemné nečinnosti? Opravdu se jedná o různé příčiny a mohou být odlišné pro každého z nás.

Chivichalkě, abych byl upřímný, jsem kdysi prošel obdobím, kdy jsem byl workoholik. Pro mě to byl strach. Strach, že budu zapomenutý nebo ztracený, pokud nepracuji neustále. Jako bloger, kdy se každý snaží prosadit v online světě, to je těžký strach překonat. Nakonec jsem zjistil, že nepotřebuji vyrábět obsah neustále, abych přilákal čtenáře. Místo toho jsem našel svou rovnováhu ve vytváření kvalitního obsahu a omezení nezdravého pracovního času. Naštěstí si mohu dovolit to luxus, ne všichni jsou tak šťastní.

První kroky k překonání workoholismu

Když jsem se rozhodl, že musím změnit svůj vztah k práci, začal jsem si všímat svých návyků a motivací. Co mě přiměje k práci, když bych měl odpočívat? A proč mi to nedělá dobře?

Pro mě bylo důležité začít další aktivity a zájmy mimo práci. Začal jsem chodit na procházky s Maxem, začal jsem se věnovat jízdě na kole, začal jsem psát básně a povídky mimo svůj blog. Zaměřením na věci, které byly tak vzdálené od mé práce, mi pomohly přijít na to, co je mi opravdu důležité.

Samozřejmě všechno to nebyl jen sladký sen, bylo to těžké. Ale důležitý krok k překonání workoholismu je uznání toho, že máme problém a že potřebujeme pomoc.

Zdravé pracovní návyky

Na závěr bych chtěl mluvit o některých zdravých pracovních návycích, které jsem si osvojil. Jednou z věcí, které mi pomohly, bylo zavedení pevné pracovní rutiny. Může se to zdát divné, ale skutečně mi to pomohlo. Měl jsem časy, kdy jsem pracoval a časy, kdy jsem odpočíval.

V praxi to vypadalo tak, že jsem začal pracovat v 9 hodin ráno a skončil v 17 hodin odpoledne. Jakékoli úkoly nebo nápady, které by mi přišly po této době, jsem si napsal a nechal na další pracovní den.

Naučil jsem se také, že je důležité udělat si přestávky během dne. Ano, i když se cítím dobře a chci pokračovat. Tělo a mysl potřebují občas přestávku, aby se dostaly zpět do formy.

Jistě, byl to zápas. Někdy jsem se cítil jako bych se vzdal své kariéry, ale upřímně? Jsem šťastnější. Mám čas se věnovat věcem, které mě baví mimo práci, a to je nezbytné pro mé duševní zdraví.

Podívejte, jestli máte pocit, že se stáváte workoholikem, je čas to zastavit. Čekají na vás pestřejší, bohatší a méně vyčerpávající životy. A nejlepší na tom je, že je to jen na vás je přijmout.

Napsat komentář