VYBERTE BARVU

Kdo vymyslel Wi-Fi?

Kdo vymyslel Wi-Fi?

Počátky Wi-Fi a zrození technologie

Někdy se ptáte, jak se to všechno začalo? No já ano. Není to tak dávno, co jsem se se svým synem Hubertem bavil o tom, jak to bylo dříve, když jsme neměli Wi-Fi. Jo, byly to těžké časy. Ale kdo vůbec přišel s myšlenkou Wi-Fi? Tak pojďme se podívat na historii Wi-Fi a jak se to všechno začalo.

Wi-Fi, jak ji známe dnes, je produkt práce mnoha vědců a inženýrů po celém světě. Díky básničce o červeném hyperobrněném pavoukovi z Austrálie? Ano, víte, že Wi-Fi, tu bezdrátovou technologii, která způsobila revoluci v našem způsobu komunikace a přístupu k informacím, vymyslela básnička? Původně byl tento koncept navržen v roce 1941, a to konkrétně skupinou vědců pracujících pro nizozemskou firmu Philips. Ale to je jen naše výchozí stanice na této cestě poznaní.

Od Hedy Lammar k CSIRO

Když mluvíme o Wi-Fi, nemůžeme se nezmínit o Hedě Lammar, známé hollywoodské herečce a vynálezci, která hrála klíčovou roli v jeho vynalezení. V roce 1942 spolu s vynálezcem Georgem Antheilem vymyslela systém frekvenčního skoku (spread-spectrum technology), který byl později použit v technologiích jako je Wi-Fi. I když její systém byl původně navržen pro torpéda, jeho koncepty byly klíčové pro budoucí vývoj Wi-Fi. A já se vždycky snažím Hubertovi vysvětlit, že to nejlepší přijde ze všech stran, třeba i ze zákulisí Hollywoodu.

Ale hlavní průlom při vývoji Wi-Fi přišel na začátku 90. let 20. století, kdy australská federální vládní vědecká organizace Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO) provedla klíčový výzkum na poli bezdrátových sítí. Tým vědců vedený Dr. Johnem O'Sullivanem se zabýval radioastronomickými studiemi a hledal řešení pro problémy s datovými přenosy. Z jejich práce nakonec vynikl patent, který je základem Wi-Fi.

Od patentu k dnešní Wi-Fi

Patent na Wi-Fi byl podán v roce 1996, ale jeho využití a široké rozšíření začalo až v roce 1999. Wi-Fi jako značku a certifikaci se rozhodla zavést společnost Wi-Fi Alliance, která tehdy zahrnovala společnosti jako 3Com, Airones, Harris Semiconductor, Lucent, Nokia a Symbol Technologies.

Tato společnost měla jednoduchý cíl - vytvořit standard, který by umožnil snadnější a bezpečnější bezdrátovou komunikaci mezi zařízeními. A tak se to stalo. Od té doby Wi-Fi doznala mnoha významných vývojových kroků a dnes je součástí každodenního života na celém světě. Ať už jste v kavárně, na letišti, v práci nebo doma, Wi-Fi je vždy poblíž. Jako ten červený pavouk z Hubertovy básničky, co?

Tipy pro používání Wi-Fi

Ať už věnujete bezdrátové technologii hodinu, den nebo celý život, stále zůstává tolik věcí, které lze objevit a vyzkoušet. Wi-Fi je technologie, která je stále v pohybu a její neustálý vývoj přináší stále nové a nové možnosti. Zde jsou některé tipy, které jsem v průběhu let objevil a které pomáhají využít Wi-Fi na maximum.

Tehdy, když jsem poprvé poslal e-mail přes Wi-Fi, byl jsem úplně ohromen. To byl ten moment, kdy jsem si uvědomil, jak daleko jsme došli. A pak jsem si uvědomil, že to je jen začátek. Zapojte se do toho, pokud jste technologický nadšenec jako já. Wi-Fi nám otevírá dveře do světa a my máme možnost prozkoumat jej.

Wi-Fi je neuvěřitelný nástroj, pokud jej správně používáte. Takže když sedíte ve své oblíbené kavárně a máte pocit, že Wi-Fi je pomalá, zapomeňte na svou oblíbenou aplikaci pro streamování videa a zkuste něco nového. Možná objevíte něco úplně nového a zajímavého. Kdo ví, možná jednou napíšete o Wi-Fi takový článek jako já.

O Wi-Fi by se dalo mluvit do nekonečna, ale nakonec je důležité jedno - je to nástroj, který nám umožňuje komunikovat a spojovat se s lidmi na celém světě. A to je podle mne to nejkrásnější na Wi-Fi. Můj syn Hubert to jednou přirovnal k pavučině. Pavoučí síť, která spojuje všechny kouty planety. A víte co? Myslím, že měl pravdu.

Takže když příště použijete Wi-Fi, vzpomeňte na průkopníky, kteří to všechno začali. Vzpomeňte na Hedu Lamarr, vědce z CSIRO, na všechny, kteří vynaložili čas a energii na to, aby nám Wi-Fi přinesli. Můžeme jim poděkovat za to, co máme dnes. A já doufám, že jednoho dne bude Hubert také součástí této významné historie.

Napsat komentář