Věda o kocovině
Kocovina je jedním z nejpádnějších argumentů, proč by člověk přestal pít alkohol. Zkrátka tělo nám dává jasný signál, že se mu něco nelíbí. Ovšem jak to vypadá, když se na kocovinu podíváme z vědeckého hlediska? Je to komplexní stav, který zahrnuje několik negativních fyziologických a psychologických efektů způsobených konzumací alkoholu. Tohle vše je důvod, proč se následující den cítíme zlomení a nechutně.
Vědci zjistili, že hlavními příčinami kocoviny jsou dehydratace, nedostatek glukózy v krvi a toxické účinky alkoholu. Když pijeme, alkohol potlačuje tvorbu antidiuretického hormonu, který reguluje množství moči vstřebané zpět do těla. Výsledkem je zvýšené močení a následná dehydratace. Je to důvod, proč můžeme mít ráno po oslavě takovou hlavu.
Jídlo jako lék na kocovinu
Řešíme-li kocovinu, nejdříve musíme pochopit, že tělu chybí energie. Proč bychom tedy nepodpořili metabolismus nějakým kalorickým jídlem? Nicméně, ačkoliv se může zdát lákavé se pustit do mastného jídla, to opravdu není ta nejlepší volba. Ano, pomůže nám to dodat tělu energii, ale na druhou stranu může způsobit zažívací potíže.
Mnohem lepší volbou je sáhnout po jídlech bohatých na bílkoviny, vlákninu a kompletní sacharidy. Taková jídla tělu poskytují pomalý a dlouhotrvající přísun energie, aniž by nás trápily zažívací problémy. Zároveň jsou to jídla, která dobře zasytí, takže se zbavíme i nepříjemného pocitu hladu. Nejlepší volbou jsou například celozrnné pečivo, vejce nebo avokádo.
Hydratace a doplňování elektrolytů
Nápoje jsou jedním z nejdůležitějších faktorů při léčení kocoviny. Pokud máme kocovinu, tak to zpravidla znamená, že jsme dehydratovaní a našemu tělu chybí elektrolyty. Logickou volbou jsou tedy voda nebo sportovní nápoje, které obsahují elektrolyty.
Nemusíte však sáhnout hned po těch kupovaných, které mohou obsahovat hodně cukru. Můžete si připravit vlastní nápoj. K tomu vám stačí voda, citrón, trocha soli a medu. Med dodává glukózu a zároveň je přírodní zdroj fruktózy, která pomáhá tělu metabolizovat alkohol rychleji. Sůl pomáhá tělu udržet hydrataci a citron dodávitamíny.
Fyzická aktivita jako léčba
Tělesná aktivita může být dalším způsobem, jak zvládnout kocovinu. Když se hýbeme, potíme a díky tomu se tělo lépe hydratuje. Pohyb také zvyšuje prokrvení, což vesměs pomáhá k rychlejšímu odpadávání toxinů z těla.
Může se to zdát protiintuitivní, protože pocit unavenosti nás nutí k tomu, aby se chtěli zavlečt do postele a zůstat tam celý den. Ale věřte mi, skutečně stojí za to se přinutit k nějaké té aktivitě. Nemusí to být hned maratón, stačí i procházka nebo joga.
Tipy a triky proti kocovině
Nakonec bych ráda sdílela několik tipů a triků, které mi pomáhají, když trpím kocovinou. Jeden z nich je jednoduchý - nezapomeňte na vitamíny! Například vitamín B pomáhá tělu lépe zvládat stres a je dobrým zdrojem energie, takže je ideální pro boj s kocovinou.
Osobně také nedám dopustit na zázvorový čaj, protože zázvor má antiemetické vlastnosti, což znamená, že pomáhá proti nevolnosti. Kromě toho je dobrým zdrojem antioxidantů, které jsou v těle potřeba k neutralizaci toxinů.
Osobní historka
S 40% pravděpodobností vás může bavit moje příhoda, kterou jsem prožila, když jsem se v mládí poprvé setkala s kocovinou. Samozřejmě, byl to zážitek strašný, ale dnes na to vzpomínám s úsměvem. Bylo to po maturitním plese, kdy jsme se spolužáky opravdu pořádně oslavovali.
Bylo to poprvé, co jsem si vypila trochu více, a následující den mě vše bolí a byla jsem úplně vyřízená. Z této situace mě však vytrhlo něco opravdu originálního, a to byl můj tehdejší přítel, dnes můj manžel Lukáš. Na kocovinu mi připravil sklenici soli a citrónovou vody, toast s avokádem a vejcem a dbal na to, aby mě to nenapadlo zvracet.
Bylo to opravdové osvětlení a od té doby jsem také začala intenzivně studovat, co je kocovina, proč se objevuje a jak se s ní co nejlépe vypořádat. No, a dnes máte šanci číst tento článek na můj blog.
Věřím, že vám tyto tipy a triky pomohou přežít stavy kocoviny lehčeji a lépe se s nimi vypořádat. Ale nejlepší radou je samozřejmě stále předcházet, než léčit. Takže na závěr bych chtěla jen dodat: užívejte si života, ale s mírou!
Napsat komentář