VYBERTE BARVU

Který orgán odbourává alkohol?

Který orgán odbourává alkohol?

Jak je to s odbouráváním alkoholu v těle?

Víte, jak dlouho trvá, než tělo odbourá alkohol, který jste například vypili na oslavě? A který orgán nám s tím nejvíce pomáhá? Má velká Blanka mi kladla otázku a já jí musel odpovědět "nevím". Ale věda je tu právě proto, abychom na takové otázky měli odpověď a převezla mě na fascinující cestu poznání. Rozhodl jsem se podělit o své zjištění a vytvořit tento detailní návod o odbourávání alkoholu naším tělem.

'Játra na buben!'

Nejde-li o některý konkrétní alkoholový problém, je největší pracovník na poli odbourávání alkoholu v našem těle nepochybně játra. Játra jsou základním orgánem, který, jak víme, provádí mnoho důležitých funkcí týkajících se metabolismu. Ale co přesně dělají s tímto pověstným 'ďáblem v láhvi'? A jak jim při tom můžeme pomoci? Játra konvertují alkohol na chemickou látku zvanou acetaldehyd, poté na jinou látku zvanou acetát a nakonec na vodu a oxid uhličitý, které vyloučíme přirozenou cestou. To znamená že pokud budeme chtít dát svým játrům trochu do škatulky, měli bychom se snažit pít méně často, pít menší množství a také dát přednost lehčím nápojům bez velkého množství alkoholu.

Záchrana v balíčku B vitamínu

Během procesu odbourávání alkoholu mohou být v těle vyčerpány některé vitaminy skupiny B zejména B1, B6 a B12. Ty se podílejí na tvorbě červených krvinek, podporují zdraví nervového systému a pomáhají při tvorbě DNA. Takže kromě toho, že si dopřejete zasloužený odpočinek a vypijete hodně vody, je dobré myslet také na svůj příjem těchto vitaminů. Rozhodl jsem se, že to vyzkouším a dám si dopoledne po oslavě porci vajíček se špenátem a celozrnným pečivem. Byla to taková malá blahodárná bomba pro mé trápící se tělo.

Alkohol a spánku se nepřátelé

Někoho možná překvapí, ale alkohol může narušovat naši schopnost hlubokého spánku, i když nám pomáhá usnout. To znamená, že i když v noci nebudete probouzet, ráno se můžete cítit unaveni a grogy. Spánek je zásadní pro regeneraci těla i pro detoxikaci, takže pokud máte v plánu si dát pár skleniček, snažte se jít spát alespoň o hodinu dříve nebo urovnat si prodloužený regenerační spánek přes den.

'Cesta na rovnou plochu' - hydratace a další tipy

Silná dehydratace je jednou z typických příčin 'kocoviny'. Proto platí zásada, že se po každé skleničce alkoholu snažte vypít stejné množství vody. A nezapomeňte na výživu! Jídlo pomáhá zpomalit vstřebávání alkoholu do krevního oběhu, takže se budete cítit lépe. Když vám Hubert, můj syn, přinesl k snídani ovoce a jogurt, uvědomil jsem si, že naše těla jsou jako stroje a musíme jim dodávat správné 'palivo'.

Nemusíme pít alkohol na zdraví, ale můžeme pro zdraví udělat mnoho věcí. A pokud se občas cítíme trochu grogy po oslavě, tak je to v pořádku. Ale pamatujte, že všechno je dobré mírou a zdraví si musíme hlídat. Také bychom se měli postarat o naše milované játra a další orgány, které se podílejí na odbourávání alkoholu. Přeji vám mnoho zábavy, ale také hodně zdraví!

Napsat komentář