VYBERTE BARVU

Jak překonat závislost na hazardních hrách: Efektivní strategie a poradenství

Jak překonat závislost na hazardních hrách: Efektivní strategie a poradenství

Pochopení podstaty závislosti na hazardu

Přiznat si vlastní závislost na hazardních hrách je první a velmi důležitý krok. Není to o slabosti, je to o uznání, že hra zašla příliš daleko a začíná negativně ovlivňovat můj život a životy lidí ve svém okolí. Závislost na hazardních hrách je rozpoznána jako porucha kontroly impulsů, což znamená, že je opravdově obtížné odolat touze hrát, i když si uvědomujeme škodlivé důsledky. Část tohoto boje je pochopení, co mě k hazardu táhne – je to snaha o rychlý zisk, únik od stresu, nebo vzrušení z hry samotné?

Statistiky ukazují, že pokud jednou někdo sklouzne do problémového gamblerství, není to jen tak. Hry jsou navrženy tak, aby byly co nejvíc poutavé a aby zákazníka udržely v kruhu 'ještě jedna hra'. Je důležité pochopit, že tento cyklus je navržený ke ztrátě a že dlouhodobě nikdo nemůže vyhrát proti 'domu'.

Stanovení jasných cílů

Úspěšné vzdání se hazardních her vyžaduje jasný plán. Nejprve si stanovím konkrétní a realistické cíle. Možná chci přestat hrát úplně, nebo si nejdříve klást menší cíle, například hrát méně často nebo omezit výdaje na hry. Jsem ochoten se zavázat k těmto cílům, protože to pro mě znamená návrat k normálnějšímu a šťastnějšímu způsobu života. Abych cíle dodržel, bude klíčové vytvoření podpůrné sítě lidí kolem sebe, kteří mi v tom budou pomáhat a dohlížet na můj pokrok.

Vytvoření plánu je také o vyhýbání se situacím, které mě mohou vést k hraní. To může znamenat odstranění kreditních karet, nebo instalaci software, který brání přístupu k hazardním stránkám na internetu. Jasný plán také zahrnuje přípravu na možné chvíle slabosti a vytvoření strategií, jak jim čelit.

Využití profesionální pomoci

Po celém světě existují a úspěšně působí organizace a terapeuti specializující se na závislosti včetně gamblerství. Profesionální pomoc mi přináší nový pohled na problém a nabízí ověřené metody, jak se s ním vypořádat. V současnosti je možné využívat individuální i skupinovou terapii, a také online programy a aplikace designované tak, aby pomáhaly překonat závislost na hraní.

Pokud zjistím, že boj s gamblerstvím je příliš náročný na to, abych ho zvládal sám, nebojím se obrátit se na odborníky. Mnohdy jsou to právě ti, kdo mají zkušenosti a potřebné nástroje k tomu, abych se vrátil k životu bez závislosti. Nejznámějšími příklady podpůrných skupin jsou Gamblers Anonymous, ale v České republice existují i místní organizace poskytující podporu.

Změna životního stylu a návyků

Změna životního stylu je klíčová. Pokud chci skoncovat s gamblerstvím, musím najít nové záliby a aktivity, které mi pomohou vyplnit prázdnotu, kterou po sobě závislost zanechá. Sport, umění, turistika či dobrovolnická práce mi mohou nabídnout smysluplnější způsob, jak trávit můj volný čas.

A co je také podstatné, začnu pracovat na svém fyzickém zdraví. Cvičení, správná strava a dostatek spánku mohou nejen zlepšit mé fyzické zdraví, ale také posílit moji mentální odolnost vůči touze hazardovat. Omezování stresu prostřednictvím meditace nebo jógových praxí může rovněž zredukovat touhu po adrenalinu z hazardních her.

Podpora přátel a rodiny

Podpora těch, kteří jsou mi nejbližší, je nepostradatelná. Když se podělím o svůj záměr přestat hrát se svou rodinou a přáteli, mohou mi poskytnout morální podporu a pomoci dodržovat mé cíle. Je nutné si vybudovat síť podpory, abych měl na koho se obrátit v dobách, kdy je to nejtěžší.

Můj pes Míla je dalším členem mé podpůrné sítě. Každodenní procházky a hraní si s ním mi pomáhají zůstat v přítomném okamžiku a čelit impulsům k hraní. Není to sice tradiční terapie, ale pro mě to funguje nebývale dobře.

Návrat ke zdravým financím

Návrat ke zdravým financím znamená vytvoření rozpočtu a plánu, jak vyplácet dluhy. To může být děsivé, ale je to nezbytný krok k zotavení. K životu bez hazardu patří i zodpovědný přístup k penězům.

S tím pomáhají i aplikace na správu osobních financí nebo konzultace s finančním poradcem. Učím se, jak chytře nakládat s penězi a jak předejít tomu, aby mě pokušení utratit je na hraní hazardních her zase zlákalo. Naučit se žít bez zbytečných výdajů na hazard je komplikovaný proces, ale má to hluboce pozitivní dopad na celkovou kvalitu mých financí do budoucna.

Nácvik odolnosti vůči pokušením

Odolnost vůči pokušením je jako sval, který potřebuje pravidelný trénink. Stanovím si vlastní hranice a učím se, jak říkat ne. Když mě někdo pozve na pokerový večer nebo když projdu kolem kasina, mám už v sobě nacvičenou reakci, jak odolat a nepodlehnout.

Je důležité, abych sám sobě důvěřoval a znal své limity. Do boje s pokušením nejdu sám – když už mám pocit, že bych mohl podlehnout, hned se obrátím na svou podpůrnou síť. Také je dobré mít s sebou seznam důvodů, proč jsem se rozhodl přestat s hazardem, abych si v těžkých chvílích mohl připomenout, k čemu směřuji.

Oslava úspěchů a setkání s neúspěchy

Každý krok ve správném směru si zaslouží být oslavován. Jedná se o složitý duel s vlastním já a každé malé vítězství je důležité. Proto si každý menší nebo větší úspěch patřičně užiju - ať je to týden bez hraní, odmítání jít do kasina s přáteli, nebo splacení dílu dlůh.

Musíme být připraveni i na neúspěch. Je přirozené občas upadnout zpátky do starých návyků, ale to ještě neznamená, že je vše ztraceno. Když se to stane, je důležité, aby se člověk nevzdával, ale aby se poučil z chyb a vrátil se zpátky na cestu ukončení závislosti na hazardu.

Napsat komentář