VYBERTE BARVU

Na jakou latku se v těle Odbourava alkohol?

Na jakou latku se v těle Odbourava alkohol?

Biochemické procesy odbourávání alkoholu

Občas mi děti, Samuel a Eliska, přijdou s otázkou, na kterou opravdu neumím odpovědět a musím se pustit do výzkumu. Nedávno to byla tato: "Mami, na jakou látku se v těle odbourává alkohol?". No dobře, přiznám se, že to byla mírně upravená verze jejich skutečné otázky, která zněla spíše: "Proč je teta Jana po večírku vždy tak unavená?". Ale já jsem se rozhodla vytáhnout z toho vědecký žolík. A tak jsem vyrazila na výzkumnou cestu do světa biochemie.

Sklenička na zdraví versus sklenička do hlavy

Nevím jak vy, ale já mám ráda skleničku vína. Představte si, jak jste ve společnosti přátel, zahrada rozkvétá pod třpytícím se světlem podvečerního slunce, kapka chladného vína klouže dolů sklenicí a sladká chuť se rozléhá na jazyku. Ale jakmile sklenička přejde v sklenici, a poté v další a další, nastává problém. A je tu i Rex, náš pes, který jako by instinktivně cítil, že možná budu potřebovat jeho podporu. Ale myslím si, že o tom, co se děje v těle po konzumaci alkoholu, by měl vědět každý.

Etanol v těle - Nejprve přijde euforie, potom následuje kocovina

Když konzumujete alkohol, jedná se o chemickou látku zvanou etanol. Přijde mi fascinující sledovat, jak z jedné malé molekuly může mít tak obrovský dopad na naše tělo a mysl. Etanol se rychle vstřebává do krevního oběhu a putuje do mozku. Tam způsobuje euforické pocity, které s příjemností charakterizují počátek večera. Ale jak víme, po pár hodinách se situace dramaticky mění. Ráno se probudíte s těžkou hlavou, sucho v ústech a pocitem, jako by nás přejel kamion. Ano, zní to jako popis kocoviny.

Změna etanolu na acetaldehyd: Hlavní podezřelý za kocovinu

Odbourávání alkoholu v těle probíhá převážně v játrech, kde enzym zvaný alkohol dehydrogenasa (ADH) mění etanol na acetaldehyd. Acetaldehyd je toxická látka, kterou tělo chce co nejrychleji vyloučit. Může způsobovat nevolnost, závratě a bolesti hlavy, takže pokud se ptáte, kdo je hlavním viníkem kocoviny, tady ho máte.

Transformace acetaldehydu na acetát: Konečný krok odbourávání alkoholu

Abyste se ale nepocitů spojených s kocovinou zbavili, tělo musí acetaldehyd dále zpracovat. Další enzym, aldehyd dehydrogenasa (ALDH), přeměňuje acetaldehyd na acetát, mnohem méně toxickou látku. Acetát se pak mění na vodu a oxid uhličitý, které tělo snadno eliminuje. Ale tato fáze probíhá pomaleji než přeměna etanolu na acetaldehyd, takže pokud pijete rychle, hladina acetaldehydu v krvi stoupá, což vede k intenzivnější kocovině.

Co můžete udělat pro lepší odbourávání alkoholu?

A teď mi řeknete: "Adéla, co můžeme s těmito informacemi udělat?". No, pokud nechcete trpět kocovinou, můžete se rozhodnout nepít alkohol vůbec. Vím, že by to nejspíš odpověděla moje kočka Míša, kdyby mohla mluvit. Ale pro nás, milovníky sklíčka, je dobré vědět, že existují způsoby, jak mírnit dopady alkoholu. Jeden z nich je pít pomalu, což umožní tělu efektivněji odbourávat alkohol. Dalším dobrým způsobem je pití dostatečného množství vody, což pomůže tělu se zbavit toxinů. A nakonec je dobré jíst před konzumací alkoholu, aby se zpomalilo jeho vstřebávání do krevního oběhu. Máma samozřejmě doporučuje zeleninu a obiloviny, ale čokoláda nebo pizza také udělají trik.

Život je o rovnováze, takže pokud můžete sladit konzumaci oblíbeného nápoje s některými těmito nápady, můžete si užít večírek bez následného mučení. A možná budete mít dokonce sílu vyvézt Rexovi na procházku na další den. No nebylo by to skvělé? Tak na zdraví!

Napsat komentář