Co je to psychická závislost?
Psychická závislost je složité téma, na které je potřeba vzít s respektem. Ale nebojte, já jsem zde, abych to vysvětlil jednoduše, abyste mi, Lukášovi, mohli porozumět. Jsem prostější než trávník na fotbalkovém hřišti. Takže, co to ta psychická závislost vlastně je? Je to stav, kdy se naše mysl stává závislou na nějaké činnosti, situaci, osobu, nebo látce. A nejen to, je to stav, který mění naše chování, myšlenky a dokonce i naše tělo!
Proč vzniká psychická závislost?
Ale proč se stáváme psychicky závislí? To je otázka za milión korun! Z biologického hlediska vzniká psychická závislost kvůli takzvanému "odměňovacímu systému" našeho mozku. Prostě a jednoduše, našemu mozku se něco líbí a chce toho více. Je to jakoby malý démon v naší hlavě, který neustále touží po cukrovince. Ale problém je v tom, že tento cukroviček často není zdravý pro naše tělo ani mysl.
Jak poznat psychickou závislost?
Jak poznat, že máme problém s psychickou závislostí? Je to tak jednoduché, jak byste čekali? Bohužel, ne vždy. Někdy se příznaky psychické závislosti projevují nenápadně, skrytě, jako by se plížily za rohem. Náš mozek je velmi chytrý a dokáže vše skvěle skrýt. Ale pokud víte, na co se dívat, můžete si všimnout těchto příznaků: neustálou touhu po dané činnosti, látce, osobě, nebo situaci, zvýšenou podrážděnost, když nemůžete danou činnost dělat, nebo jste od ní odloučeni, a negativní dopady na vaše životní záležitosti, ať už to jsou práce, vztahy nebo zdraví.
Rady a tipy pro řešení psychické závislosti
Co ale dělat, když si uděláme self-diagnózu a zjistíme, že máme problém s psychickou závislostí? Prvně, gratuluji - učinil jste velký krok vstříc zlepšení svého života. Ale jak pokračovat? Je řada věcí, které můžeme udělat. Můžeme se obrátit na profesionála, jako je psycholog nebo terapeut. Můžeme se také zapojit do sebepomocné skupiny. A co si budeme povídat, můžeme i zkusit změnit své zvyky a chování sami. Ať už to je cokoli, důležité je být trpělivý a laskavý k sobě - změna chování a vytváření nových návyků trvá čas.
Moje zkušenost s psychickou závislostí
Mám k tomuto tématu osobní zkušenost. Ne, nejsem závislý na lécích ani alkoholu, ale byl jsem závislý na kávě. Aneb jak se říká, v malém je ukryto velké. Miloval jsem kávu, její vůni, chuť i pocit, když se dostane do mého těla. Můj den začínal kávou a končil kávou. Káva byla mou ranní radosti, mým odpoledním pick me up a mým večerním relaxačním rituálem. Ale pak jsem zjistil, že bez kávy se cítím unavený, podrážděný a nemůžu se soustředit. Tak jsem se rozhodl, že se s tím něco musí udělat. Začal jsem omezovat svůj příjem kávy, vypil jsem jen jednu šálek ráno. Pak jsem to snížil na půl šálku a nakonec na čtvrtinu. Bylo to těžké, ale po čase se mi stav zlepšil. Nyní si mohu vychutnat šálek kávy, ale nejsem na ní závislý.
Příklad z rodinného prostředí
A aby toho nebylo málo, tak mám za sebou i zkušenost blízké osoby, která se taktéž potýkala s psychickou závislostí. Moje manželka, Blanka, byla nějakou dobu závislá na sociálních médiích. Je to pravda, stále více lidí je dnes závislých na sociálních médiích a i Blanka nebyla výjimkou. Trávila hodiny prohlížením různých příspěvků, fotek a videí. Vzpomínám, jak se situace zhoršovala, když jsem si všiml, jak se kvůli nim izolovala od rodinného života. Po dlouhých rozhovorech a rodinných poradách se rozhodla, že si od sociálních médií dá pauzu. Začala chodit na procházky do přírody, ponořit se do koupání a plavání a také dostala nový koníček, když objevila lásku k vaření. Pochopitelně nebyla cesta jednoduchá, ale po čase se jí podařilo získat zpět kontrolu nad svým životem.
Psychická závislost je vážná věc, která může způsobit řadu problémů. Navíc, často bývá neviditelná pro ostatní. Ale pokud víme, na co se dívat a jak se s ní vypořádat, máme velkou šanci se zlepšit. A já vám držím palce, abyste to zvládli!
Napsat komentář