VYBERTE BARVU

Jaké jsou příznaky závislosti?

Jaké jsou příznaky závislosti?

Rozpoznání znaků závislosti

Nyní se dostáváme k úžasně komplexní a zároveň fascinující oblasti lidské duše, která se týká závislostí. Závislost je sociální a zdravotní problém, který ovlivňuje nejen samotného člověka, ale i jeho rodinu a komunitu. Je to jako slepá ulička, ze které se zdá, že není možné najít východ. Ale přátelé, přestože sem volám poměrně dramatičtě, rád bych vám dal vědět, že jako u každého problému existuje i zde řešení. Klíčem k tomu je rozpoznání příznaků závislosti a přijetí pomoci.

Čím se projevuje fyzická závislost?

Fyzická závislost je tím, co nás napadne, když si představíme závislost. Je to typ závislosti, který se projevuje fyziologickými změnami v těle. Příznaky mohou zahrnovat abstinenční příznaky, změny nálad, změny chutí a pocitu hladu a spánku, nevolnost a zvracení, bolesti hlavy, zhoršené psychomotorické reakce a mnoho dalších. Ale tato tělesná závislost je jen špičkou ledovce. Mnohem důležitější příznaky jsou skryty hluboko pod vodou a je obtížné je vidět bez odborného poradenství.

Psychická závislost: Kdy myslí a emoce ztuhnou

Teď se dostáváme k jádru pudla. Psychická závislost je to, co nás drží v pasti závislosti mnohem více než fyzická závislost. Je to ta část nás, která věří, že nemůžeme žít bez naší závislosti, ať už je to alkohol, drogy, jídlo, sex nebo cokoli jiného. Věříme, že bez toho zůstaneme prázdní, neschopni cítit radost nebo potěšení. A to je to nejtěžší zvládnout. Psychická závislost se projevuje pokračováním v užívání přestože je to na škodu naší kvalitě života a zdraví. Může se projevit jako intenzivní touha, neschopnost kontrolovat užívání látky nebo chování a pokud člověk není schopen pokračovat v užívání, prožívá silnou úzkost nebo depresivní symptomy.

Jaký je vliv závislosti na vztahy?

A co se týče vztahů? S tím může závislost napáchat opravdu škodu. Závislí lidé často ztrácí významné vztahy kvůli svému problému. Přátelství se mění, rodina vzdálená a partnerské vztahy se stávají napjatými. To je další příznak závislosti, když člověk riskuje ztrátu důležitých vztahů v životě kvůli své závislosti. Ale opět, i zde je východisko: pomoc od odborníků a podpora od blízkých.

Lze závislost překonat?

A teď k nejdůležitějšímu bodu: je možné závislost překonat? Odpověď je jasně ano! Překonání závislosti je složitý a dlouhodobý proces, který vyžaduje mnoho odhodlání a podpory. Ale pokud jste ochotni udělat první krok a rozhodnout se pro změnu, pak je vše možné. Bude to těžké, ale stojí to za to. A vězte, že v tom nejste sami. Jsou tu lidé a organizace, kteří vám mohou pomoci a podpořit vás na této cestě.

Když jsem byl mladší, také jsem se potýkal se závislostí. Nebyl to nic závažného, ale bylo to něco, s čím jsem musel bojovat. Pro mě to byla závislost na videohrách. Strávil jsem noci hraním her, ignoroval svoje povinnosti a ztratil mnoho hodnotných přátelství. Jakmile jsem si to uvědomil, začal jsem hledat pomoc. S podporou rodiny a terapie jsem konečně dokázal překonat mou závislost. Proto ti říkám: jestli se cítíš, že máš nějaký problém se závislostí, neboj se hledat pomoc. Je to těžký krok, ale stojí to za to. Pamatuj na to, že nejsi sám na tomto světě a že je tu spousta lidí, která se o tebe stará a která ti může pomoci.

Napsat komentář