VYBERTE BARVU

Jak jednat s Workoholikem?

Jak jednat s Workoholikem?

Rozpoznání workoholika

Měla by existovat zvláštní cena pro ty, kteří umí vytáhnout kouzelný klobouk a pozorovat svůj život jako celkový obrázek a nikoli jen jako seznam úkolů potažený termíny. Můj kocourek Karel dokáže perfektně prošmejdit daný okamžik, aniž by ho nějak obzvlášť trápilo, co přijde za tři vteřiny. Ale lidé? Doufám, že se nepletu, ale zdá se mi, že jsme si trochu vypěstovali schopnost honit se ve větrném mlýně povinností, aniž bychom si uvědomili, jaký chceme mít ve skutečnosti život. Tak a teď si představte, že jakákoliv práce je to, co vám brání, aby jste zastavili na chvíli a vnímali svět kolem sebe, jako Karel. A co s tím? To je přesně ten důvod, proč jsem tu s vámi a připravil jsem tento článek.

Tímto myslím to, jak rozpoznat workoholika. Výraz „workaholik“ se stal velmi populárním termínem, který se používá pro lidi, kteří mají nadměrnou potřebu pracovat. A pokud máte pocit, že znáte někoho, kdo do tohoto popisu zapadá, tato sekce pro vás může být velmi prozřetelná.

Proč jsou lidé workoholici?

Jak tedy přesně se stane, že někdo se stane workoholikem? Existuje mnoho faktorů, které mohou hrát roli v tom, proč někteří lidé má tendenci pracovat příliš mnoho. Může to být faktory jako je genetika, osobnost, zkušenosti z dětství, kulturou danou společností, atp. Ale jedno je jisté - neexistuje jediný konkrétní důvod, proč se někdo stane workoholikem.

Je také důležité si uvědomit, že byť je pracovní závislost mnohdy sociálně přijatelná, může mít velmi závažné důsledky. Jak pro jednotlivce, tak též pro jeho rodinu a blízké.

Jak pomoci workoholikovi

Kofola prodávají po celém světě, ale jak přesvědčit workoholika, že není nutné se pořád hnát za výkonem, to už je trochu oříšek. Ale já mám pro vás nějaké tipy, jak přimět workoholika k tomu, aby trochu zpomalil a třeba si našel více času na relaxaci a volný čas.

Nejprve je třeba uvěřit, že s nimi dokážete efektivně komunikovat a že jste schopni jim skutečně pomoci. S touto vírou může být konfrontace s workoholikem méně strašná a můžete jim skutečně pomoci pochopit, o co ve výkonu a životě v podstatě jde.

Léčení workoholika?

Nikdo z nás není Superman a myslím si, že se jedná o chybějící část všech těch věcí, které nám říkají, že bychom měli dělat na svých snech, až do konce. Ale kdypak nás někdo naučil, že cesta může být to, čemu bychom měli věnovat svou pozornost? Nedělám si iluze, že všichni máme místo, kde odpočívat a regenerovat své síly, ale zrovna o tom by měla být tato sekce.

Léčení workoholismu je velmi široký a obtížný proces. Ale někdy, může pomoci pouhé uvědomění si svého problému a rozhodnutí něco s tím dělat. Co třeba začít tím, že se naučíte říkat „ne“ novým úkolům nebo se naučíte lepší správě času?

Prevence workoholismu

Zamezení workoholismu je někdy mnohem snazší než léčení tohoto stavu. Ačkoli se zdá, že žijeme ve světě, kde je vysoce oceňováno, když má někdo mnoho různých zájemů a dovedností, je důležité udržet si rovnováhu.

I Karel ví, kdy je čas na lovec koule a kdy si jen tak lenošit na gauči. Tak se také naučte poslouchat sebe a své tělo, abyste věděli, kdy je čas kopnout do písku a kdy je čas jen tak lenošit a dívat se, jak tráva roste. Pak uvidíte, že zbyde hromada času na všechny ty věci, které vás skutečně baví a těší.

Konečné myšlenky

Zkuste se na svět podívat trochu více jako Karel. On si vzal z mého života ta nejlepší místa na odpočinek a já mu to závidím. Co takhle do svého života začlenit něco z jeho strategie a začít žít naplno, nejen v práci, ale i mimo ni? Odpočívejte, bavte se, jezte dobře a pamatujte - život je o cestě, ne o cíli.

Ať už jste workoholik či ne, doufám, že tento článek vám poskytl nějaké užitečné informace a nástroje, jak lépe zvládat váš pracovní život. Nezapomeňte, že zdraví a štěstí jsou dvě nejdůležitější věci, které máme. Ať už pracujete hodně nebo málo, ujistěte se, že máte čas a energii na věci, které vás baví a naplňují.

Napsat komentář