VYBERTE BARVU

Jak přestat být workoholik?

Jak přestat být workoholik?

Rozpoznání známek workoholismu

Někdy může být těžké rozeznat, zda pracujete nadměrně nebo zda jen zmáháte poslední termín. Nejprve bych chtěla sdělit, že není nic špatného na tom, být tvrdým pracovníkem. Problém nastává, když práce začne ovládat vaše život a odepírá vám mít nějaký volný čas nebo si užívat jiných aspektů života. Například, když jsem večer uvařila večeři pro Lukáše a Dominika, a místo abych seděla s nimi u stolu, hrabala jsem se v e-mailech na notebooku. To byl okamžik, kdy mi došlo, že moje kouzlo pracovitosti se změnilo v něco méně atraktivního a daleko více vysilujícího.

Pokud si kladeš otázky jako "Mám čas na přátele?", "Mám nějaký koníček, na který mám čas?" nebo "Jsem schopna vypnout svůj pracovní mozek, když jsem doma?", možná budeš chtít přečíst tento článek. Pamatovat, všimnout si znamení a řešit je je prvním krokem k ozdravení.

Přestávky a vyvážený život

Mít pravidelné přestávky je jedním z nejsilnějších nástrojů proti workoholismu. Je to jako když naše kočka Minka lovi. Nemůže celý den skákat za myší, musí si také odpočinout a dobít baterie. Mimochodem, každý potřebuje odpočinek. Ve skutečnosti, studie ukazují, že pravidelné přestávky dokonce zvyšují produktivitu! A víte co? To platí i pro dlouhodobé přestávky, jako jsou dovolené. Lukáš a já jsme se na to nedávno bavili a rozhodli jsme se, že tento rok si uděláme dvě týdny volna a odletíme někam, kde nebudeme muset myslet na práci. Je to skvělý způsob, jak resetovat naši mysl a nabít energii pro další úkoly.

Přestávky jsou často podceňované. Ať už jde o krátké přestávky během dne nebo delší dovolenou, je důležité si najít čas na relaxaci a regeneraci. Je to nezbytné pro naše duševní a fyzické zdraví.

Hledání vášně mimo práci

Je důležité mít něco, do čeho můžete vložit svou energii mimo práci. Ještě jednou, naše kočka Minka nám dává lekci - když není zaneprázdněna lovem, věnuje se svému oblíbenému koníčku, což je ležení na sluníčku. Ale vážně, najít koníček nebo vášeň mimo práci může být velmi přínosné. V mém případě to bylo cvičení jógy a psaní blogu. Jóga mi pomáhá relaxovat a uvolnit se, zatímco blogování mi umožňuje být kreativní a komunikovat své myšlenky a názory.

Je to nejen způsob, jak úplně vypnout svůj pracovní mozek, ale také jak se věnovat něčemu, co miluji. Ať už je to tvoje vášeň, dovol, abych tě povzbudila - najdi si čas na to! Bude to mít obrovský dopad na tvoje celkové štěstí a pohodu.

Harmonizace pracovního a osobního života

Vzhledem k tomu, že žijeme v době, kdy je často těžké rozlišit mezi pracovním a osobním životem, je důležité stanovit si hranice. Nastavení hranic vám může pomoci lépe rozdělit svůj čas a energii a předejít vyhoření. Například, já osobně mám pravidlo, že po večeři již nekontroluju své pracovní e-maily. Tento jednoduchý krok mi pomohl lépe se věnovat své rodině a zároveň si zajistit potřebný odpočinek.

Pokud jsi jako já, je těžké vypnout pracovní mozek, když jsi doma. Ale věř mi, je to naprosto nezbytné a úplně možné. A je to také jeden z klíčů k překonání workoholismu.

Přijímání pomocí

Nakonec, pokud zjistíš, že jsi workoholik, může být užitečné hledat odbornou pomoc. Psychologové a terapeuti jsou vyškoleni k řešení takovýchto problémů a mohou ti poskytnout nástroje a strategie, jak se s nimi vypořádat. Někdy může být těžké přiznat, že máš problém, ale pamatuj, že je to první krok k jeho řešení.

Já osobně jsem se rozhodla pro terapii, když jsem zjistila, že přestávám mít kontrolu nad svým pracovním životem. Nebylo to snadné rozhodnutí, ale mohu říci, že to byla jedna z nejlepších věcí, které jsem pro sebe kdy udělala.

Napsat komentář