VYBERTE BARVU

Kdo udelal Wi-Fi?

Kdo udelal Wi-Fi?

Původ Wi-Fi: Příběh o pokroku technologie

Jednou věcí, kterou si mnozí z nás pravděpodobně nikdy neuvedomili, je to, kolik vědy, techniky a geniálních myslí stálo za vývojem bezdrátového připojení k internetu, které dnes používáme téměř bezmyšlenkovitě. Ah, ta naše milá Wi-Fi! Technologie, která změnila svět a stala se pro nás téměř nepostradatelnou. Jak asi všichni víme, Wi-Fi je zkratkou pro "Wireless Fidelity", což v překladu znamená bezdrátová věrnost. Ale doopravdy víme, kdo stojí za touto revoluční technologií, která změnila způsob, jakým se dnes připojujeme k internetu?

Od rádiowebu k Wi-Fi: Potkáváme 'otec Wi-Fi'

Fantastický vynález Wi-Fi pochází od organizace jménem IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers), konkrétně od jejich pracovní skupiny IEEE 802.11. Byl to ale australský inženýr jménem Vic Hayes, kdo je často označován za 'otec Wi-Fi'. Hayes vytvořil základní normy pro Wi-Fi a nastavil standardy pro bezdrátové sítě.

Hayesova práce byla motivována snahou překonat omezení klasických kabelových sítí. Wi-Fi znamenalo, že sítě už nebyly omezeny fyzickými kabely. To bylo revoluční! Potenciál této technologie byl obrovský a otevřel se nový svět možností, jak se připojit k internetu.

Wi-Fi začala být komerčně využívána na konci 90. let a od té doby se její popularita výrazně zvýšila. Dnes se Wi-Fi používá prakticky všude - v domácnostech, na pracovištích, v kavárnách, na letištích a dokonce i v některých vlacích a autech.

Wi-Fi: Nenechte se zmást názvy

Může to být matoucí, ale na normách Wi-Fi je něco jako móda - každou chvíli přijde něco nového. Můj oblíbený je 'Wi-Fi 4', 'Wi-Fi 5' a 'Wi-Fi 6', které se také označují jako 802.11n, 802.11ac a 802.11ax. To se sice může zdát jako zmatečný alfabet polévky, ale je to úplně jednoduché. Čím vyšší číslo, tím je Wi-Fi rychlejší a efektivnější.

Ono způsob označení těchto verzí Wi-Fi není pro nás, koncové spotřebitele, až tak přímý. Ale když se příště podíváte na specifikace routeru nebo počítače, uvidíte, jak vyspělá technologie je uvnitř.

Připojení na cestách: Wi-Fi v mém životě

No, teď bych měl asi vyprávět nějaký příběh z mého života, že? No dobře, pojďme na to. Před pár lety jsem se s Monikou vydal na cestu po Evropě. Byla to úžasná dobrodružství, ale také velmi oči otevírající zkušenost, pokud jde o spolehlivost Wi-Fi. Jeden den jsme byli v malém městečku ve Francii a všechno bylo skvělé, až do chvíle, kdy jsme potřebovali Wifi k tomu, abychom mohli najít levný hotel na následující noc. Bohužel, ve městě bylo připojení k internetu tak pomalé a nespolehlivé, že jsme nemohli používat své telefony k tomu, abychom našli místo na přespání. Naštěstí jsme se nakonec ubytovali v malém rodinném penzionu, kde jsme měli možnost zažít opravdovou francouzskou pohostinnost, takže to nebylo nakonec tak špatné. Ale od té doby nikdy nepodceňujeme význam kvalitního Wi-Fi připojení, když cestujeme!

Příště, když se připojíte k bezdrátovému internetu, zapamatujte si tohle. Wi-Fi není jen nějaká samozřejmost. Je to důmyslný kousek technologie, který byl vyvinut mnoho let a za jehož existencí stojí spousta geniálních myslí. Takže děkuji, Vic Haysi a všem ostatním, kteří přispěli k vytvoření Wi-Fi. Bez vás by náš svět nebyl tak propojený, jak je dnes.

Závěrem bych chtěl říci, že ačkoli Wi-Fi může být někdy zrádná (což já a Monika víme až příliš dobře), nelze popřít, že je to jedna z největších technologických inovací naší doby. Bez ní by naše životy vypadaly hodně jinak. Ať už jste kdekoli na světě, můžete se díky Wi-Fi cítit jako doma. A to je, přátelé, opravdu zázračné.

Napsat komentář