VYBERTE BARVU

Jak odstranit závislost na mobilu?

Jak odstranit závislost na mobilu?

Začátek cesty od závislosti k svobodě

Věděla jsem, že mám velký problém. Představte si, že jsem si uvědomila, že jsem závislá na cigaretách. Ne, není to tak, jsem závislá na svém mobilu. Moje závislost začala jemně, tak naivně. Kdo by si pomyslel, že malé mobilní zařízení by mohlo působit takový vliv na můj život? Ale stalo se. A téměř jsem o tom nevěděla. Vlastně až do chvíle, kdy jsem si uvědomila, že můj mobil s sebou nosím i na toaletu. Znáte to? Ale nepotřebovala jsem jen tak ledajaký vyřešení, chtěla jsem se svého problému zbavit navždy. Pustila jsem se do toho s plným odhodláním a s vášní, kterou by popsal snad jen velmi nadšený horolezec, který se chystá zdolat Mount Everest. A teď, jako závislý uživatel mobilu, k dodání své závislosti, chci s vámi podělit o svoje zkušenosti a rady, jak se zbavit závislosti na mobilu.

Procvičit si návyky, které nás uklidní

Bylo mi jasné, že jedna z nejsilnějších pout, která mě držela v pasti závislosti, byla ta, že mobilní telefon byl za mě jakýmsi „ochranným štítem“ v situacích, kdy jsem cítila nepohodlí nebo stres. Místo toho, abych se naučila vypořádat s těmito pocity, místo toho jsem je utopila v neustálém sledování sociálních médií. Prvním krokem k přerušení tohoto vzorce bylo zaměřit se na vývoj návyků, které by mě uklidnily a pomohly mi lépe zvládat stres. Jóga, meditace, procházky, četba, malování, to vše mi pomohlo najít klid a vyváženost, kterou jsem tak zoufale potřebovala. Tento proces mi také umožnil uvědomit si, jak velký vliv měla moje závislost na můj každodenní život a jak moc jsem potřebovala změnu.

Omezení doby strávené na mobilu

Dalším důležitým krokem na mé cestě k osvobození bylo omezení doby strávené na mobilu. Začala jsem tím, že jsem si nastavila časové limity pro různé aplikace a webů, které jsem pravidelně navštěvovala. Místy to bylo obtížné, protože jsem takový limit často překročila, ale byla jsem odhodlána vztrvat. Začala jsem si také uvědomovat, jak velký vliv má naše digitální závislost na naše duševní zdraví. Když jsem začala strávit méně času na mobilu, začala jsem si uvědomovat, jak moc mi ten čas chybí pro jiné věci, které mě opravdu baví a naplňují.

Před spaním se odpojit od technologií

Moje závislost na mobilu byla tak silná, že jsem si s ním často lehala do postele a zůstala až do pozdní noci, kdy jsem se rozhodla, že je čas jít spát. Tento návyk měl obrovský dopad na kvalitu mého spánku a celkovou pohodu. A tak jsem se rozhodla, že půl hodiny před spaním vypnu všechny mobilní zařízení a budu si číst nebo jen relaxovat. Bylo to těžké, ale po několika dnech jsem začala pociťovat pozitivní výsledky. Moje spánek se výrazně zlepšil a cítila jsem se mnohem více odpočatá a připravená na nový den.

Odmítání notifikací a upozornění

Jedním z důležitých kroků, které jsem udělala, aby jsem se zbavila závislosti na mobilu, bylo odstranění všech zbytečných upozornění. Jak jsem začala postupně odstraňovat notifikace z mých aplikací, uvědomila jsem si, jak moc mi tyto nepřetržité výzvy k akci odebíraly z mých denních aktivit a času. Místy bylo těžké odolat pokušení zkontrolovat, co se na mých sociálních médiích děje, ale postupem času jsem si uvědomila, jak příjemné je vlastnit svůj čas a energii bez toho, abych neustále rozptylovala svou pozornost neustálým přílivem informací a upozornění.

Závislost na mobilu je opravdový problém, který může negativně ovlivnit naše životy na mnoha úrovních. Ale pokud jste se rozhodli, že je čas na změnu, a jsou ochotni následovat tuto cestu, mohu vám říct s jistotou, že cesta k osvobození je možná. Není to snadné, ale je to stav, ke kterému se stojí za to usilovat. Závislost na mobilu se dá překonat a já jsem dokázala, že to jde. Držím vám palce na vaší cestě k osvobození od závislosti na mobilu!

Napsat komentář