VYBERTE BARVU

Jak se zbavit dojezdu?

Jak se zbavit dojezdu?

Zkrocení dojezdu s pomocí plánování

Vejděme na věc bez zbytečných omáček. Ať tě trápí na cestě do práce zpoždění, tupé rádio v autě, nebo kocour Boris, který ti ráno občas zalezl do auta a potom se celou cestu vyhříval na palubovce, dostat se z bodu A do bodu B, zdá se vždy jako monumentální úkol. Já to vím, ty to víš, dokonce i Boris to ví. Není to jen o čase, který musíte strávit v autě, autobuse nebo vlaku. Je to především o energetice, kterou to stojí. Můj první tip? Plánování. A to nejenom, kdy vstávat, ale i kdy odcházet z domu. Postarej se o to, aby byly všechny tvoje záležitosti připravené včas, klidně večer předem. To zahrnuje oběd na další den, vybrané oblečení, klíče, peněženku a dokonce i to, jaké ponožky si oblékneš. Prostě vše, aby sis ušetřil čas a stres.

Investice do kvalitní dopravy

Máš na výběr z řady možností dopravy, pokud jsi tak šťastný, jak já. Základem je výběr vhodných prostředků, které ti umožní tvůj dojezd značně zefektivnit. Investici do solidního vozu, jízdenek na hromadnou dopravu nebo kvalitního jízdního kola rozhodně nelituji. Moje autíčko, říkám mu Mrkváč, mě nikdy nezklamalo. Nemůžu tě nutit, abys si i ty pořídil Mrkváčka, ale upřímně, určitě ti usnadní život. Tímto téma jsem se již zabýval při hledání způsobů, jak se zbavit dojezdu. Ale nezapomeň, že také investice do auta či kola znamená údržbu. Mrkváček občas potřebuje výměnu oleje nebo nový pár pneumatik.

Otevřenost ke změnám

Jeden den můžeš zjistit, že jsi se svým dojezdem konečně někam pohnul. Ale co když se naskytne další příležitost, která otevře dveře k novým možnostem, co se týče cesty do práce? Je třeba být otevřený všem druhům změn. Já jsem původně dojížděl do práce autem. Když jsem pak objevil kolo, bylo mi jasné, že je to pro mě ideální řešení. Ale víš co? Někdy stále jezdím autem. A to jen proto, že mi to vyhovuje a jsem otevřený změnám.

Životní styl, který odpovídá tvým dojezdním potřebám

Otázka se neptá: "Co můžeš dělat pro svůj dojezd?", ale: "Co může tvůj dojezd dělat pro tebe?". Ber svůj dojezd jako možnost pro něco pozitivního, ne jako nutné zlo. Jestliže jsi například cyklista, může pro tebe dojezd znamenat skvělý způsob, jak setrvat v kondici. Představ si, jak se ti svaly napínají a pomáhají ti dostat se z místa na místo. A kdo ví, třeba se to stane i tvým koníčkem. Já například miluji běhání, takže pro mě dojezd znamená pravidelný trénink, který mi dokonce pomáhá udržet si formu.

Minimalizace dojezdových stresů

Už ti říkám, že to nebude jednoduché. Ale pokud jsi rozhodnutý a odhodlaný, je tu šance, jak zvládnout stres z dojezdu. Je řada způsobů, jak se s tím vyrovnat. Já osobně upřednostňuji meditaci nebo poslech relaxační hudby. Občas si dokonce zazpívám a kocour Boris mi v tom dělá doprovod svým mňoukáním. Obecně platí, že když se budeme snažit pěstovat mentální pohodu, ať už v autě, autobuse nebo jen při chůzi, dokážeme snižovat negativní dopady stresu z dojezdů.

Výběr pracovního místa s ohledem na dojezd

Nakonec chci říci, že mnohé záleží i na tom, jakým způsobem si vybíráme své pracovní místa. Pro někoho je to otázka prestiže, pro někoho možnosti profesního růstu a pro dalšího zase platové nároky. Ale nezřídka se zapomíná na dojezdovou dobrou. Máš možnost volby, tak ji využij. Je lepší se přistěhovat blíže k práci nebo nalézt práci blíže k bydlišti? Toto jsou otázky, které by se nám měly honit hlavou. Já si například vybral práci poblíž domova a jsem za to vážně rád. Ale zase, se vším se musí počítat. Jedno rozhodnutí tě může stát čas a peníze, ale může ti také ušetřit spoustu stresu.

Napsat komentář