VYBERTE BARVU

Jak přestat být závislý na počítači?

Jak přestat být závislý na počítači?

Jak poznat, že jste závislí na počítači?

Refrain from using last name:

Ano, je to tak, i já jsem prošla obdobím, kdy jsem byla doslova připoutaná k počítači. Vždyť víte, jak to bývá, sedněte na chvilku, abyste zkontrolovala e-maily a skončíte na Instagramu, YouTube nebo v nejhorším případě na Facebooku a sledujete zbytečné videa o tom, jak někdo dělá slime nebo třeba vaří spaghety. A tak se hodiny protáčí a vy místo plánovaných pěti minut strávíte na internetu půl dne. Můj syn Václav mě jednou našel, jak se zamyšleně dívám na video, kde se dva jezevčíci perou o ponožku. Dost mě to vyděsilo a uvědomila jsem si, že mám problém.

Svoji závislost si přiznejte a vyhledejte pomoc

Můj první krok? Přiznat si, že mám problém. Zvláštní, že? Nejdřív musíme kvůli něčemu trpět, abychom si uvědomili, že něco není v pořádku. Můj přítel a náš pes, Fred, byli tenkrát naštěstí pochopitelní a podporovali mě v mém rozhodnutí najít pomoc.

Poté, co jsem zjistila, že mám problém, jsem začala hledat pomoc. Zadal jsem do vyhledávače "jak přestat být závislý na počítači" a našla jsem mnoho různých webů, blogů a videí, které mi nabídly mnoho různých nápadů a technik. Skvělé, že? Potřebovala jsem pomoc s internetovou závislostí a našla jsem ji... na internetu. Ale vy víte, jak to myslím.

Jak si nastavit zdravé hranice s technologiemi?

Jeden z nejlepších tipů, který jsem našla, byl, že si musím nastavit "zdravé hranice". To znamená, že musím určit, kdy a jak dlouho mohu být na počítači. Musím také určit,m že pokud se připojím přímo ze své postele ráno, že to není nezdravé. Naučila jsem se, že musím dělat přestávky a počítač vypnout, abych mohla dělat něco produktivního, jako je například číst knihu, jít ven s Fredem na procházku nebo se jen tak zastavit a pozorovat okolí.

Různé techniky a nástroje k omezení času stráveného na počítači

Při hledání pomoci jsem narazila na různé techniky a nástroje, které mohou pomoci omezit čas strávený na počítači. Některé z nich jsou aplikace, které sledují, kolik času strávíte na jednotlivými stránkách a v rámci těchto stránek a upozorní vás, když vaše doba strávená na počítači překročí určitý limit. Další nástroje vám umožní nastavit časové limity pro určité weby nebo dokonce pro celý počítač. Nejdříve jsem myslela, že to bude těžké, ale pak jsem si uvědomila, že je to jako když cvičíte Freda. Musíte být důslední a trvat na tom, co jste si určili. A pak jednoho dne přijde odměna. Fred se naučil poslouchat a já se naučila zvládat svůj čas na počítači.

Jak vyplnit čas strávený mimo počítač?

Možná si teď říkáte: "Radko, ale co mám dělat s veškerým tím časem, který nyní mám, když už nejsem 24/7 online?" Odpověď je jednoduchá. Naučte se novou dovednost, začněte nový koníček nebo strávte více času se svou rodinou a přáteli. Můj syn Václav má rád stolní hry a my jsme začali hrát spolu daleko častěji. Moje dcera Magdalena miluje výlety do přírody, takže jsme začali plánovat více výletů na víkend. Tento volný čas můžete také využít k tomu, abyste si odpočinuli nebo se naučili novou dovednost.

Sociální aspekt přestání být závislý na počítači

A konečně, je tu ještě jeden důležitý aspekt přestání být závislý na počítači a to je sociální aspekt. Když trávíme méně času na internetu, máme více času na to, abychom se věnovali vztahům v reálném světě. A to nejen s rodinou a přáteli, ale i s lidmi, které jsme možná dříve ignorovali, protože jsme byli příliš zaměstnaní sledováním videí na YouTube nebo prokrastinací na Facebooku. Takže pokud hledáte způsob, jak přestat být závislý na počítači, pamatujte na to, že je to proces, který potřebuje čas a trpělivost, ale je to také cesta, která vede ke zlepšení kvality vašeho života a vašich vztahů s ostatními.

Vždyť víme, že v životě jde o rovnováhu. A pokud má počítač příliš velký podíl na vašem životě, pak je čas začít hledat způsoby, jak tuto rovnováhu znovu nastolit. Doufám, že tyto tipy a myšlenky vám pomohou v tomto procesu. Hodně štěstí a držte se!

Napsat komentář