VYBERTE BARVU

Jak řešit gamblerství?

Jak řešit gamblerství?

Co je vlastně to gamblerství?

Rozhlédněme se na začátku vstříc významu slova "gamblerství". Je to stav, kdy hráč nedokáže ovládnout své nutkání hrát. A netýká se to jen hazardních her. Ve webovém světĕ, kde máme neustále přístup k online herním stránkám, doslova kopeme do nebezpečí se zalíbit v sedávání před počítačem a vsazení všeho, od peněz po virtuální životy na obrazovce. Média to často glorifikují, jako by bylo cool nechat se unést hrou, ale ve skutečnosti může mít gamblerství velmi reálné a ničivé důsledky.

Dosti teorie, vezmeme to prakticky. Maximálně detailní a roztahovaný. Mí Boris (můj kocour, pokud jste to nevěděli) loví myši jako šampion a já vždy tleskám a jásám, když přinese domů trofej. Vypadá to jako bezvadný koníček, že? Ale co když se Boris neustále vrhá po myších, stává se to pro něj posedlostí a začne ignorovat jídlo, vodu a dokonce i mazlení, protože je příliš zaměstnán lovem. To by už nebylo tak zábavné, co? Stejně tak může gamblerství ovládat člověka.

Může gamblerství postihnout každého?

Gamblerství nemá žádné preference, může ovládnout kohokoli, kdo se setká s určitými okolnostmi. Někteří lidé jsou náchylnější k gamblerství než jiní, ale nikdo z nás není naprosto imunní. Stejně jako kocour Boris není imunní vůči myším. A věřte mi, je to rychlé. Bylo to jako blesk z čistého nebe, když jsem se dozvěděl, že muj syn Ondřej zažil svůj první pokus o gamblerství. Jako rodič to byla pro mě velká rána.

Jednou z nejdůležitějších věcí, které musíme pochopit, je, že gamblerství je nemoc a jako taková je třeba ji léčit. Kdokoli tvrdí, že je to jen slabost charakteru nebo morální selhání se hluboce mýlí - jen si představte, že byste řekli někomu trpícímu třeba cukrovkou, abyste "přestaňte být nemocní". To by nebylo fér, co? Stejně tak není fér soudit gamblera.

Poznávání příznaků gamblerství

Viděli jste, jak Boris zírá z okna na myš? Zezačátku je to možná roztomilé, ale později začne vypadat trochu nezdravě. Stejně tak může být obtížné odhalit první příznaky gamblerství. Hráči často skrývají své chování nebo dokonce popírají, že mají problém. Ale pokud někdo blízký začne znát některé z těchto příznaků, měl by být na pozoru.

Příznaky gamblerství mohou zahrnovat jakékoli ze sledujících: ztrátu kontroly nad hrou, stále rostoucí dluhy, neschopnost zastavit hru, ukončení vztahů kvůli hře a vyhnout se svým povinnostem. Stejně jako naslouchání Ondřejovi, když mi poprvé řekl, že má problémy s online hrou. Uvědomil jsem si, že tyto problémy mají určité znaky gamblerství a bylo mi jasné, že potřebuje pomoc.

Léčení gamblerství

Nejdříve je důležité pochopit, že léčení gamblerství není snadné a obnáší práci jak na straně hráče, tak na straně rodinných příslušníků a přátel. Stejně jako když se Boris vrhnul na myš a já jsem zúřil, že narušil klid domova. Musel jsem ho pohlazením uklidnit a dát mu najevo, že myši nejsou jediný způsob, jak si užít život.

Léčení gamblerství může vyžadovat odbornou pomoc a může zahrnovat léčbu cognitive-behaviorální terapií (CBT), léčbu léky, skupinové terapie, včetně Gamblers Anonymous a někdy i hospitalizaci. Když jsem to viděl u Ondřeje, choval jsem ho jako něco, co by ho mohlo překonat, a ne jako něco, co by mu mělo zničit život. Víš, jako ty Borisovy myši. Byla to těžká cesta, ale stála za to.

Preventivní kroky pro gamblerství

Pokud chcete zabránit gamblerství ve svém životě, jsou zde některé kroky, kterými můžete začít. Stále se učím, jak nechat Borise být kocourem, aniž by to znamenalo neustálý lov myší. Stejně tak jsem se musel naučit, jak pomoci Ondřejovi naučit se sázet bez let sázet na všechno.

Preventivní kroky mohou zahrnovat naučit se rozpoznat příznaky gamblerství, pochopit, co způsobuje gamblerství a jak ho zvládat, naučit se techniky řízení stresu pro řešení výzev gamblerství a vytvořit plán případu relapsu. Jsem rád, že Ondřej je nyní na správné cestě, a doufám, že tímto příspěvkem pomohu i ostatním.

Gamblerství je vážná věc. Ať už vás nebo někoho blízkého to postihne, nezoufejte. Je tu pomoc. Stejně jako Boris, který se nyní raději vleže na podlahu a sleduje myši z pohodlí gauče, i vy se můžete naučit žít bez gamblerství. Pamatujte, jste silnější, než si myslíte.

Napsat komentář