VYBERTE BARVU

Jak se projevuje závislost na počítači?

Jak se projevuje závislost na počítači?

Jak se projevuje závislost na počítači?

Poznávání příznaků závislosti na počítači

Mněli byste se jmenovat David, stejně jako já, můžete si všimnout tohoto článku a myslet si: "Hele, to je náhoda, mám počítač před sebou právě teď." Ale není to jen široká náhoda? Nebo to by mohlo být něco víc? Rozhodně je čas se zamyslet nad tím, jak se projevuje závislost na počítači.

Máte-li pocit, že strávíte příliš mnoho času u počítače, je možné, že jste závislí. Některé příznaky zahrnují dlouhé hodiny před obrazovkou, závazky nebo jiné činnosti se stále překlápějí a pocit úzkosti nebo nepohodlí bez přístupu k internetu.

Pokročilé stádium závislosti na počítači

Jestliže jsem se zmínil o tom, že strávíte dlouhé hodiny u počítače, možná začínáte být nervózni. Tady je malý příběh pro vás: Existuje také pokročilé stádium závislosti na počítači, které přináší ještě závažnější problémy. Můj kamarád Josef jako teenager strávil u počítače většinu svého času. To začalo jako neškodné hraní her, ale nakonec to skončilo jeho sociálním životem. Josef začal vynechávat školu, nepodílel se na rodinných aktivitách a dokonce se začal uzavírat ve svém pokoji na celé dny.

Borec závislý na počítači vs. Productivity Ninja

Může se zdát, jako by byť závislý na počítači znamenalo, že jste produktivní. Ale v mém případě to tak jednoznačně nebylo. Začalo to tak, že jsem strávil hodiny a hodiny skládání formulářů, vytváření prezentací a plánující schůzky. Pak jsem přešel na zodpovídání e-mailů a sledování videí na YouTube. A konečně, skončil jsem na sociálních sítích a hrách. Byl jsem produktivní ninja? Spíše borec závislý na počítači.

Sebezáchovná opatření proti závislosti na počítači

A teď, jak se vyhnout závislosti na počítači. První a nejdůležitější krok je uvědomit si, že můžete mít problém. Další je dát si přestávky. A když říkám přestávky, myslím opravdové přerušení, ne jen přerušení na oběd nebo pauza na kafe. A někdy, také potřebujeme trochu čerstvého vzduchu. Chodím třeba na procházku s Janou, mojí manželkou. Obvykle naše procházky končí tím, že někde sedíme a povídáme si, zatímco si užíváme slunce a čerstvého vzduchu.

Přesně to je to, co nám všem chybí. Více času stráveného mimo tuto digitální džungli, více rozhovorů tváří v tvář, více přírody. Zkrátka, více realitu v našem životě. A troufnu si tvrdit, že jakmile začneme pracovat na tomto cíli, závislost na počítači se stane vzdálenou minulostí.

Napsat komentář