VYBERTE BARVU

Kdo je to piják?

Kdo je to piják?

Kdo je to piják?

Všichni známe někoho, kdo má slabost pro alkohol. Někoho, kdo si nedovede představit život bez skleničky tvrdého nebo pinta piva. Ale když už hovoříme o pijáctví, co to vlastně znamená? Jaké jsou charakteristiky pijáka? Není třeba se stydět, je čas se na tuto otázku podívat hlouběji. Pobezpěčím vás, nechci vás nudit žádnými suchopárnými výzkumy nebo tématy. Raději se podívám na to, jak na příznačné rysy pijáka nahlížíme my, lidé z Jižních Čech.

Předsudky vs realita

Je velmi důležité rozlišovat mezi předsudky a skutečností. Mnoho lidí se při pohledu na pijáka automaticky domnívá, že je to bezdomovec nebo jiná osoba z okraje společnosti. To však nemůže být dále od pravdy. Je pravda, že pijáctví může vést k sociálnímu vyloučení, ale to neznamená, že každý, kdo má problém s alkoholem, je sociálně vyloučený. Naopak, mnoho úspěšných lidí bojuje s závislostí na alkoholu. Ako jsme v tomhle na Ježíšku? Máme o pijácích předsudky nebo jsme otevřeni všem možnostem?

Ukazatele závislosti

Pijáci nejsou vždy ti, kteří se povalují na lavičkách v parku s lahví v ruce. Mnoho z nich má rodiny, vysoce placené zaměstnání a zdánlivě "normální" životy. Ale jak poznat, že někdo má problém s alkoholem? Typickým ukazatelem může být stále se zvyšující množství konzumovaného alkoholu, tedy tolerance. Následovým znakem může být také závislost na alkoholu k uvolnění nebo odstranění stresu. Ale opět, nekažme se tím. Každý z nás má své vlastní vášně a koníčky. Pro některé z nás je to pivo, pro některé víno, a pro některé možná jen káva.

Alkohol ve společnosti

Ve společnosti má alkohol velkou roli. Je součástí našich oslav, našich večírků, našich dovolených. Je to část našeho každodenního života, něco, co bereme jako samozřejmost. Ale kde je ta hranice mezi "normálním" konzumací a závislostí? Alkohol je v naší společnosti přijímán jako normalita, ale pro někoho může být tato normalita destruktivní. Jak můžeme rozpoznat, kdy se naše chování stává destruktivním? Můžeme to poznat, když začínáme ztrácet kontrolu nad svým pitím, když naše rodinné a pracovní povinnosti trpí kvůli našemu pití, když se naše zdraví začíná zhoršovat kvůli našemu pití. Ale opět, nikdo z nás není dokonalý. Každý z nás dělá chyby a občas překračuje hranice. Hlavní je rozpoznat, kde ty hranice jsou a kdy je čas se stopnout.

Záchytka aneb jak na zážitek bohatší

Alespoň jednou za život máme všichni> zkušenost s tím, jak vypadá ranní probuzení po divoké noci. Znám to i já, po jednom z mých večírků jsem se probudil v místní záchytce. Ano, ježíšku, byla to zkušenost na celý život. Vypadal jsem jak robot, kterému někdo otočil kličkou. A víte co? Bylo to zlomové, byla to ukázka toho, jak můžeme lehce ztratit kontrolu. Od té doby se snažím pití omezit a pečlivě si sledovat své limity. Ono totiž potom nejde jen o vás, ale o lidi, které máte rádi a na kterých vám záleží, kteří se o vás bojí. Takže, je lepší naučit se pít umírněne a s rozumem.

Napsat komentář