VYBERTE BARVU

Jak efektivně detoxikovat tělo po požití alkoholu

Jak efektivně detoxikovat tělo po požití alkoholu

Proč je důležitá regenerace po pití alkoholu?

Ach jo! Kdo z nás si to občas nepřežene s posezením u vína nebo večerem plným koktejlů, že? Ale pak následuje ten nemilý pocit – bolest hlavy, neklidný žaludek a obecně takový ten profláklý stav. Alkohol je pro naše tělo pořádným zatěžkávcem a nejedná se jen o zdánlivou zábavu pro naše chuťové buňky. Nejprve asi stojí za to se podívat na to, proč je naše tělo po večeru plném alkoholu zrovna nijak nefit. Když si dáme třeba ten skleničku navíc, naše tělo musí spustit svoji vnitřní čistírnu, aby zatočilo s toxiny. Jako hlavní mechanický zametač vystupuje játra, která se snaží alkohol rozložit a vyloučit. Počkat ale, to ještě není všechno! Alkohol z nás vymývá životně důležité minerály a vitamíny, což vede k sucho v ústech a těm nepříjemným pocitům. A navíc někdy po pořádné oslavě máme pocit, že nám jede broučci hlavou – no jo, alkohol dehydratuje a to není nic, co by nám mozkové buňky obzvlášť přály. Takže abychom se vypatlali z toho úmorného poalkoholového stavu, je potřeba tomu našemu tělu pomoci a dopřát mu pořádnou regeneraci.

Kudy vedou první kroky k úlevě

První a nejpřirozenější řešení, které nás napadne, je napít se vody. A v tomto případě je to opravdu stříbrná střela. Voda je základ a v případě regenerace po pitce to platí dvojnásob. Dehydratace je totiž jedním z hlavních viníků kocoviny, takže si vertete tu vodu i hrnček po hrnčeku. A nebojte, není třeba hned sahat po energiových nápojích, které mohou mít spoustu cukru. Jednoduchá voda či kokosová voda jsou skvělé. Další věcí, kterou je dobré vědět, je fakt, že alkohol ruší hodně vitaminů skupiny B a také nedostatek vitaminu C. Proto je skvělé si zobnout třeba vitamínové doplňky nebo se pustit do ovocného salátu nebo smoothie. Jo a co třeba banán? Ten je plný draslíku, který rovněž naše tělo ztratí. No a pamatujete si, jak jsme jako malí měli po náročném dni teplou polévku? Myslím, že naše babičky věděly, co dělají. Živočišné vývary obsahují kolagen, elektrolyty a minerály, které podporují regeneraci trávicího traktu a celkově dodají tělu potřebné látky pro uzdravení.

Spánek - váš tajný spojenec v boji s kocovinou

Spánek je náš superhrdina, kterého často podceňujeme. Pro regeneraci po nocích strávených s panákem v ruce je neocenitelný. Alkohol sice v první moment může působit jakoby nám pomáhal usnout, ale ve skutečnosti negativně ovlivňuje kvalitu spánku. Pravdou je, že po návratu z večírku uleháme a spíme jak zabité, ale když se podíváme hlouběji (nebo pod mikroskopem našeho spánkového grafu, jestli chcete), uvidíme, že se vlastně probouzíme celou noc a spíme jaksi... povrchně. Naše tělo dostane pořádný trénink jen když spíme dobře a dostatečně dlouho, takže den po večírku by měl být věnován kvalitnímu odpočinku. Potahujte si a nechte tělo vyrábět ty zázračné opravářské molekuly, co se budou motat po těle a napravovat škody, které alkohol způsobil. A pokud potřebujete pomoc, tak si zatáhněte záclony, nasaďte si na oči masku a ruce nechte o volant nebo mobil, abyste se nenalákali k dalším aktivitám než spánek.

Fyzická aktivita: paradox, který stojí za to!

V tu chvíli, když máte pocit, že by vás nezvedlo ani jeřáb, přichází na řadu něco, co by vám možná ani nenapadlo. Fyzická aktivita! Ano, čtete správně. Neříkám, že byste měli hned běžet maraton nebo dělat burpees až do úplného vyčerpání. Ale jemná aktivita jako je například protažení, procházka na čerstvém vzduchu nebo třeba yoga může vašemu tělu dodat energii, potřebný kyslík a pomoci rozhýbat lymfatický systém – jinými slovy, zbavit se toxinů rychleji. I když se to může zdát jako poslední věc, kterou chcete dělat s hlavou těžkou jako olovo, posilujete tak svou pohodu a rozptylujete mysl od té bolesti. A když už to přeženete a budete potřebovat déle zůstat na pohodlném gauči, existuje spousta dechových cvičení, které můžete dělat ležmo – aspoň něco, že?

Jak si správně dopřát "hýčkání" během rekonvalescence

Když mluvíme o regeneraci, nemůžeme zapomenout na jednu důležitou složku – hýčkání. To je totiž ta chvíle, kdy si musíme dopřát extra pozornost a péči. Vezměte si teplou lázeň s epsomskými solmi, které jsou plné hořčíku a pomohou uvolnit svaly a snížit stres. To je vlastně jako obejmout tělo zevnitř a říct mu, že vše bude opět v pořádku. A když už bychom byli v lázních, co takhle si dopřát masáž? Masáž může stimulovat krevní oběh a pomoci odplavit toxiny z těla, zlepšuje relaxaci a může Vás také povzbudit. Když jsem u toho, aromaterapie také skvěle dotváří atmosféru regenerace. Svíčky s levandulovým nebo eukalyptovým olejem mohou pomoci zmírnit bolest hlavy a působit uklidňujícím dojmem. Ačkoli by se to mohlo zdát jako jen malý detail, pozitivní dopady na náš duševní stav mohou být ohromující. Trochu egoismu v péči o sebe není na škodu, vždyť ten večer plný alkoholu byl přece o nás, ne?

Psychická pohoda je také součástí regenerace

A nakonec tu máme tu psychickou stránku věci. Nejenže fyzicky vypadáme po pořádné oslavě jako znovuzrozené podmořské stvoření, ale psychicky nás to také může poznamenat. Cítíme únavu, možná i mírnou úzkost nebo výčitky svědomí. Pokud možno bychom si měli vyčistit plán a dopřát si klidný den plný oddychu. Ať už je to sledování oblíbených seriálů, pročítání knihy nebo poslouchání relaxační hudby, je důležité se ocitnout v prostředí, které nás uklidňuje a dává nám prostor se vzpamatovat. Meditaci či hluboké dechové cvičení nepodceňujte, vaše mysl a tělo to ocení. A pokud k tomu všechnu přidáte šálek teplého čaje s medem a citronem, budete se cítit jako znovuzrození.

Déle, co? Konec konce, alkoholu se do určité míry bránit nemusíme, ale je dobré si být vědomi jeho účinků a mít plán, jak se s nimi vypořádat. Možná máte i vy svůj osvědčený způsob, jak regenerovat tělo po vypitém alkoholu. Dejte mi vědět v komentářích, jaké triky vám osobně fungují a co vám pomáhá zase se cítit skvěle. A pamatujte, následující den je vždycky nový začátek!

Napsat komentář