VYBERTE BARVU

Jak se vyléčit ze závislosti?

Jak se vyléčit ze závislosti?

Jak se vyléčit ze závislosti?

Rozpoznání problému

Ahoj, říkám si Tomáš a jsem závislý. Nelekejte se, nejde o mě. Ale právě takto by mohlo začít vaše uvědomění si problému. Přiznání je první krok. Nevím, jestli jde o cigaretách, alkohole, drogách, hazardu nebo třeba o závislosti na sociálních sítích, ale bez ohledu na druh závislosti je prvním a nejdůležitějším krokem přiznat sám sobě, že máte problém. To je rozhodující. Nepotřebujete to přiznat nikomu jinému. Jeden den budete muset, ale ne hned. Nejdřív si to musíte přiznat sami sobě. A pak vám v tom chci pomoci. Chci vám ukázat, jak se vypořádat s libovolnou formou závislosti. Ale nezapomeňte, že to nikdy není snadné a vyžaduje to odhodlání a disciplínu.

Proč jsme závislí?

Následující fáze je pochopení, co stojí za naší závislostí. Máme sklon se domnívat, že jsme závislí na konkrétní věci, protože nám chybí sebeovládání. Ale ve skutečnosti, naše závislost je komplexní problém, který je většinou kombinací několika faktorů. Tedy, příště, když se ocitnete v situaci, kdy si říkáte: "Jen jednu cigaretu," uvědomte si, že problém je hlubší než jen momentální slabost.Hovory o genetických predispozicích, psychickém zdraví, socioekonomickém prostředí, rodinných vzorcích a dalších okolnostech jsou mnohem komplexnější. Ale je důležité vědět, že jsme v této bitvě nejsme sami a že existují lidé a instituce, které nám mohou pomoci.

Závislost a moje rozhodnutí

Zapomeňte na stereotypy. Závislost nemá specifickou tvář. Může to být kdokoli. A rozhodl jsem se, že tím "někým" už nechci být já. Vždycky jsem si myslel, že závislost je něco, co se týká jen "těch druhých". Ale pak jsem se jednoho dne probudil s tím, že musím mít v ruce mobil, abych zkontroloval svůj Instagram. Začalo to nenápadně. Jak to většinou bývá. Ale pak jsem si uvědomil, že toto není něco, co chci. Dokáže to někdo pochopit? To, že se něco takového může stát i vám? A tak jsem se rozhodl bojovat.

Použití dostupných nástrojů

Jakmile jsme se rozhodli, že chceme závislost porazit, je důležité využít všechny dostupné nástroje a zdroje. Jedná se například o terapeutické skupiny, odbornou pomoc, aplikace na monitorování pokroku nebo dokonce práci s rodinnými příslušníky a přáteli.Naše cesta k zdraví nebude lehká, ale pomoc a podpora okolí mohou být klíčové.

Význam podpory

Opravdu nelze přeceňovat vliv podpory okolí. Když se potýkáte se závislostí, cesta může být náročná a občas se můžete cítit sami a izolovaní. Ale pamatujte, že vždy existují lidé, kteří vás milují a chtějí vám pomoci. Budou s vámi ve chvílích, kdy se cítíte slabí, když potřebujete pochopení nebo prostě někoho, kdo vás poslouchá. Podpora od rodiny a přátel je nesmírně důležitá, ale pokud to není možné, nebo pokud potřebujete více specializovanou pomoc, neváhejte se obrátit na odborníky.

Měření pokroku

Až začne náš boj, je dobré sledovat náš pokrok. Víte, jak se říká: "Co nemůžeš změřit, nemůžeš zlepšit". Takže si poznamenejte, kdy jste měli svou poslední "dávku", a pak sledujte, jak dlouho jste vydrželi bez ní. To nám může pomoci vidět, že se skutečně zlepšujeme, což může být velkou motivací. A nebojte se malých kroků. Každý krok vpřed je stále krok vpřed. A je důležité si to uvědomit a ocenit.

Co dál, až budeme "vyléčeni"?

A co když se konečně "vyléčíme"? Konec závislosti neznamená konec naší cesty. Naopak, je to začátek nové kapitoly. Musíme pokračovat ve svých snahách a dělat vše pro to, aby se závislost nevrátila. To znamená žít zdravý životní styl, pečovat o naše duševní zdraví a pokračovat v sebepoznání a v práci na sobě. Ale nezapomeňte: Toto je vaše cesta. A vy jste na ní hlavním hrdinou. Protože vy jste se rozhodli bojovat a vy jste ti, kdo dokázali zvítězit. A to je něco, na co byste měli být pyšní.

Napsat komentář