VYBERTE BARVU

Jak léčit workoholismus?

Jak léčit workoholismus?

Rozpoznání workoholismu: Že by obsesí?

Je to fakt! Mnohého z nás může pohltit práce natolik, že začneme opomíjet nejen sebe, ale i ty, které máme rádi. A teď mluvím ze své osobní zkušenosti, takže víte. Jednou jsem byl tak zaneprázdněn prací, že jsem zapomněl na narozeniny mého syna Vojtěcha. Můžete si představit, jak špatně se cítil? Samozřejmě, omluvil jsem se a udělal vše, abych to napravil, ale přesto to byl velký probuzení pro mě. To je jeden z příznaků workoholismu, na který bychom měli být upozorněni - když začneme zapomínat na důležité věci, protože jsme tak zaměstnáni prací.

Nákaza workoholismu: Jak se to stane?

Někdy je těžké pochopit, jak se někdo stane workoholikem. Může se to stát zcela nevědomky. To je přesně to, co se mi stalo. Začal jsem pracovat více a více hodin, aniž bych si uvědomil, jaké důsledky to bude mít na mou rodinu a osobní život. Jeden z důvodů, proč se staneme workoholiky, je strach. Strach z neúspěchu, strach z toho, že nebudeme schopni uživit naše rodiny nebo strach z toho, že nebudeme schopni splnit naše cíle. Ale jak říkám svému synovi Vojtěchu, strach je jen iluze. Musíme se s ním vyrovnat, ne se mu poddat.

Léčba workoholismu: První krok k uzdravení

Nejdůležitějším krokem k léčení workoholismu je přiznat si, že máme problém. Stejně jako já, když jsem zapomněl na narozeniny Vojtěcha, musíte si uvědomit, že vaše práce narušuje ostatní aspekty vašeho života. Poté můžete začít hledat řešení. Jedním z nich je stanovení hranic. Hranice jsou důležité v jakémkoli aspektu života, včetně práce. Naučte se říkat ne a začněte prioritizovat svůj čas. Je to těžké, ale je to možné. Je to známá cesta, kterou jsem sám prošel. A můžu vám říci, že mám pocit, že jsem teď lepším otcem pro Vojtěcha a lepším partnerem pro svou partnerku.

Udržování rovnováhy: Život po workoholismu

Když jsem se vypořádal se svým workoholismem, bylo to jako obnovit svůj život. Ale je důležité si uvědomit, že také po uzdravení je třeba udržovat rovnováhu. Není snadné dostat se z workoholismu a ještě těžší je udržet rovnováhu po uzdravení. Je to neustálý boj. Ale s podporou našich blízkých a se správnými nástroji můžeme tento boj vyhrát. Pro mě je důležité, že jsem si uvědomil, jak je pro mne důležitý můj čas a jak ho efektivně využívám, abych mohl být přítomen pro svou rodinu a pro sebe. A to je pravděpodobně nejdůležitějším poznáním, které můžem podat dál.

Napsat komentář