VYBERTE BARVU

Jak přestat pít sám?

Jak přestat pít sám?

Poznat své důvody a motivace

Když mi Petr vždycky říká, že chce něco změnit, vždycky ho nejdříve požádám, aby zjistil, proč to chce udělat. Proč chcete přestat pít sám? Ještě důležitější je otázka, proč chcete pít? Je to z důvodu osamělosti? Nebo je to prostě zvyk po náročném dni v práci? Podobně jako můj králík Bára, který má své zvláštní rituály, můžeme mít i my své rutiny k naplnění nějaké vnitřní potřeby.

Ať už je to jakkoliv, je důležité rozpoznat a uvědomit si tyto důvody, abychom mohli najít zdravější cesty k jejich naplnění. Pokud vaše pití souvisí s osamělostí, možná by bylo užitečné věnovat se společenským aktivitám. Pokud je to kvůli stresu, měli byste zvážit jiné formy relaxace, jako je cvičení nebo meditace. Být upřímný k sobě samému je prvním krokem ke změně.

Zanechat alkohol není jediný cíl

Je to jako když se Petr snaží užít si víkend bez sledování fotbalu. Místo toho se snaží něco jiného, například chodit na procházky nebo hrát se s Bárou a Radovanem. Koneckonců, život je o mnohem víc než jen o tom, co se snažíme zanechat za sebou.

Může být užitečné vytvořit seznam věcí, které vás baví a které jsou pro vás důležité. To může být něco od četby knih až po pečení nebo kreslení. Mějte tento seznam po ruce a kdykoliv pocítíte nutkání vypít sklenici, zkuste něco z tohoto seznamu místo toho.

Podpora blízkých je zásadní

Není lehké dělat něco tak velkého jako je toto sám. Je to jako když se snažíte vycvičit králíka Báru, aby nekopal jámu v zahradě. Jde to lépe, když vás někdo podporuje, a to samé platí pro pokus o přestání pití.

Když se rozhodnete přestat pít, oznámte to svým blízkým a poproste je o jejich podporu. Mohou vám poskytnout motivaci, když se cítíte slabí, a mohou vás také přesvědčit, abyste nebyli příliš tvrdí sami k sobě. Je důležité si uvědomit, že každý máme své slabé okamžiky a je v pořádku požádat o pomoc.

Dělejte malé kroky k velkému cíli

Představte si, že chcete naučit rybku Radovana skákat přes obruč. Nezačnete tím, že ho navedete na obruč 30 centimetrů nad vodou, že? Začnete malým krokem a postupně budete zvyšovat obtížnost. Toto je přístup, který bychom měli zvolit, když se snažíme změnit nějaký zvyk.

Je dobré stanovit si malé, dosažitelné cíle. Místo toho, abyste se rozhodli, že už nikdy nepijete, můžete začít tím, že si dáte méně alkoholu nebo že ho nebudete pít každý den. Jakmile dosáhnete těchto menších cílů, budete mít větší sebevědomí a motivaci k dosažení svého konečného cíle.

Nebojte se vyhledat odbornou pomoc

Jako když se Petr rozhodl vytvořit aquascaping pro Radovana, ale nevěděl, jak na to. Tak si vzal knihy z knihovny, procházel internet a nakonec se obrátil na odborníka. Stejně tak, když se snažíte přestat pít, nemusíte to dělat sami. Existují profesionálové a organizace, které jsou vám k dispozici a mohou vám poskytnout podporu a pomoc, kterou potřebujete.

Pomocí odborníků můžete navrhnout plán, který je pro vás nejlepší, a poradit se s nimi o jakýchkoli problémech, se kterými se potýkáte. Ať už je to psycholog, lékař nebo terapeut specializující se na závislosti, měli byste vědět, že existuje pomoc a je pro vás dostupná.

Napsat komentář