VYBERTE BARVU

Jak začíná závislost na alkoholu?

Jak začíná závislost na alkoholu?

Uznání problému

Mnohé příběhy o závislosti na alkoholu začínají stejně jako můj. Vzpomínám si na svoje první pivo jako na nevinou zábavu. Hedvábně hladká chladná tekutina klouzala po mém krku, zanechal mi v ústech chut', kterou jsem nikdy dříve nezažil. Tento zážitek byl ovšem začátkem mého sestupu do spirály závislosti na alkoholu. Čím více jsem pil, tím více jsem potřeboval. Ale jak jsem se dostal až sem? Příběh jak začíná závislost na alkoholu je dlouhý a složitý.

Velkou roli v tom hraje vlastní uznání problému. Nikdo z nás nechce připustit, že máme problém. Radši vytváříme různé výmluvy a omluvy pro naše chování. Často si myslíme, že problém s alkoholem má jen ten, kdo pije ráno na lačno, nebo ten, koho už opilství přivedlo k sociálnímu vyloučení. Ale závislost je mnohem složitější a vede k ní mnoho cest.

Vychloubání se spotřebou alkoholu

Jeden z prvních kroků k závislosti na alkoholu je přehlížení toho, kolik skutečně pijeme. Jako společnost máme tendenci vychlouvat se tím, jak hodně jsme schopni vypít. Ale to je jen začátek na cesty k závislosti. Pokud bychom začali sledovat naši konzumaci alkoholu více uvážlivě, zděsily by nás některé výsledky. A tohle není nadsázka. Ve chvíli, kdy přijmu pozvání na večírek a místo jednoho či dvou drinků jich vypiju deset, přesáhl jsem hranice.

Například, moje oblíbená značka piva má 5% alkoholu. Pokud vypiji šest lahví tohoto piva, vypil jsem 30% alkoholu. To je rozhodně více, než je doporučený denní příjem pro muže. A pokud toto množství konzumujeme pravidelně, je to jeden z klíčových znaků závislosti na alkoholu.

Nekontrolovatelná touha po alkoholu

Když pomineme fakta a čísla a podíváme se na naše vnitřní pocity a chování, zjistíme, že naše touha po alkoholu se stává nekontrolovatelnou. Začínáme plánovat naše dny, aby se nám vešlo pití. Začínáme vypouštět z našeho života věci, které jsme dříve milovali, jen aby bylo více času pro alkohol. Stáváme se otroky naší touhy po alkoholu.

Když jsem sám procházel tímto procesem, začal jsem si uvědomovat, jak moc má na mě alkohol vliv. Nešlo už jen o radost z pití, ale o to, jak mě ovládá. Alkohol se stal středobodem mého života a já se stal jeho rukojmím. Toto uvědomění, i když bolestivé, bylo jedním z prvních kroků k mému vymanění se z tohoto začarovaného kruhu.

Sociální izolace

V úzce s nekontrolovatelnou touhou jít za alkoholem je sociální izolace. Pod vlivem alkoholu často děláme věci, kterých bychom se za střízlivého rozumu styděli. Začínáme ztrácet přátele, rodinu a naši sociální síť, protože naše chování je pro ostatní neakceptovatelné.

Můj příběh je k tomu velmi blízký. Kdysi jsem byl známý jako ten, s kým je vždy legrace, ale postupně se moje přátelské vztahy začaly rozpadat. Bylo mi to jedno, většina mého času a energie šla do pozornosti věnované alkoholu. Tím, že jsem se izoloval, jsem se dostával ještě hlouběji do své závislosti.

Fyzické a psychické dopady

Alkohol má devastující dopad na naše tělo i mysl. Někteří z nás to jednak nepřipouštějí, někteří to ignorují a některým to dokonce dělá dobře. Ale naše tělo a mysl to nedělá dobře. Fyzicky se cítíme unavení, malátní, naše tělo začíná selhávat. Psychicky jsme anxiozní, depresivní, naše mysl se otupuje.

Když jsem byl na svém vrcholu alkoholické závislosti, cítil jsem se jako oběť svého těla a mysli. Měl jsem trvalé bolesti hlavy, opakovaně mi bylo na zvracení, moje koncentrace byla na bodu mrazu. Psychicky jsem byl rozbitý, mé myšlení bylo roztříštěné, měl jsem neustálé úzkosti a zažíval jsem stav nepřetržitého stresu.

První kroky k nápravě

Proces uzdravení z závislosti na alkoholu není jednoduchý. Je to nekonečná cesta se spoustou zatáček a překážek. Ale nejdůležitější je udělat ten první krok. Uznat, že máme problém, a začít ho řešit.

Tímto prvním krokem pro mě bylo uvědomění si, že jsem závislý na alkoholu. Dalším krokem bylo najít pomoc. Pro mě to byla skupina Anonymní alkoholici. Tam jsem našel lidi, kteří prošli tím samým, co já. Pomohli mi najít sílu a odvahu, abych se vypořádal se svou závislostí na alkoholu.

Závislost na alkoholu je dlouhá a složitá cesta, ale není to cesta, kterou bychom museli jít sami. Je tu spousta lidí, kteří nám mohou pomoci. Důležité je jen udělat ten první krok.

Napsat komentář