VYBERTE BARVU

Jaké jsou nejčastěji užívané drogy?

Jaké jsou nejčastěji užívané drogy?

Svět užívaných drog na počátku 21. století

Potřebuji to říci. Drogy. Ta zvláštní věc, která je součástí lidské kultury už tisíce let. Možná to může být šokující, ale pravděpodobně vaši praprapra... máte nápad. Jeden z našich moc, moc vzdálených předků, který se mohl starat o zvířata nebo házet opicemi (čistě pro zábavu, chápete!), mohl také experimentovat s různými druhy rostlin, aby zjistil, které z nich mu dodá vánek do plachet.

Některé z těchto rostlin, jak se ukázalo, měly psychotropní účinky, což znamená, že ovlivňovaly naše vnímání, náladu nebo vědomí. A tak se zrodila zvláštna a často nebezpečná láska k drogám. Od drog, které jsou dnes nelegální, jako je kokain a heroin, až po drogy, které se užívají pro terapeutické účely, jako jsou antidepresiva a léky na ADHD.

Příliš mnoho druhů drog?

Jednou z nejčastěji kladených otázek je, jaké druhy drog jsou nejčastěji užívány? A také, jak se to mění v průběhu času? Podívejme se tedy na odpověď.

Začněme s tím, co znamená "droga". Možná vás to překvapí, ale definice drogy je skutečně docela široká. Může to být cokoliv, co mění náš psychický stav - od kávy a cigaret až po THC a MDMA.

Většinou se však když hovoříme o drogách, myslíme na ty ilegální. Takže, které z nich jsou nejčastěji užívány?

Kokain: Bílý pán návykových látek

Odpověď může někoho překvapit. Kokain, který byl kdysi považován za "drogu bohatých a slavných", je dnes jednou z nejčastěji užívaných drog na světě. A není to jenom mezi rockovými hvězdami a supermodelkami - kokain je populární v různých sociálních vrstvách.

Kokain je stimulant, který zvyšuje hladinu dopaminu v mozku, což způsobuje euforii a pocit nadšení. Je však také silně návykový a jeho dlouhodobé užívání může vést k vážným zdravotním problémům.

Cannabis: Populární volba pro relaxaci

Cannabis je další droga, která je velmi populární po celém světě. THC, hlavní psychoaktivní složka marihuany, může způsobit euforii, ale také uklidní a uvolní. A právě tyto účinky činí cannabis tak oblíbeným, zejména mezi mladými lidmi.

Ačkoli je cannabis v mnoha zemích stále nelegální, v posledních letech se zákony začaly měnit. Například v České republice je možné držet malé množství pro osobní potřebu a některé státy ve Spojených státech a Kanadě dokonce legalizovaly rekreační užívání cannabisu.

Psychedelika: Prozkoumání hlubin mysli

Psychedelika jsou další skupinou drog, které jsou stále více užívány. Patří sem látky jako LSD, psilocybin (aktivní složka "magických" hub) a DMT. Tyto látky mohou způsobit silné halucinace a změny vědomí, což některé lidi považují za obohacující a osvícující zážitky.

Je však důležité poznamenat, že psychedelika mohou také způsobit těžké psychische problémy, zejména u lidí, kteří jsou náchylní k psychickým onemocněním. Proto je vždy důležité být opatrný a informovaný, pokud se rozhodnete experimentovat s těmito látkami.

Alkohol a tabák: Legální, ale ne méně nebezpečné

Pokud hovoříme o nejpopulárnějších drogách, nemůžeme zapomenout na alkohol a tabák. Ano, tyto látky jsou legální v mnoha zemích, ale to neznamená, že jsou bezpečné. Naopak, alkohol a tabák jsou mezi největšími zabijáky v oblasti drog, přímo zodpovědnými za miliony úmrtí každý rok.

Alkohol je těžce návykový, způsobuje množství zdravotních problémů a také je považován za jednu z největších příčin násilí a škod v naší společnosti. Tabák je také velmi návykový a je hlavní příčinou rakoviny plic a dalších vážných onemocnění.

A co je s dalšími drogami?

Svět drog je neuvěřitelně rozmanitý a neustále se vyvíjí. Každý den se objevují nové drogy a staré drogy se vrací v nových formách.

Například v posledních letech se stále více rozšířilo užívání „designer drugs“ nebo tzv. legálních high, které jsou vytvořeny tak, aby obcházely zákony, ale často s nejasnými a potenciálně nebezpečnými účinky.

Pak jsou tu opióidy, jakými jsou heroin a fentanyly. Toto jsou silně návykové látky, které způsobují mnoho předávkování a úmrtí, zejména v USA, kde probíhá opiová krize.

A konečně, nezapomínejme na léky na předpis, jako jsou benzodiazepiny a opioidy na předpis, které mohou být také velmi návykové a nebezpečné, pokud se zneužívají.

Osobní vzpomínka na drogovou scénu

Mám jednu osobní příhodu, kterou bych chtěl sdílet. Byl to před mnoha lety, kdy jsem ještě studoval na univerzitě. Naše skupina se náhodou zapojila do průzkumu týkajícího se užívání drog mezi studenty. Byli jsme překvapeni, kolik studentů užívalo drogy - a nejenom cannabis. Bylo to první, kdy jsem si uvědomil, jak běžné je užívání drog a jak různorodé jsou důvody, pro které lidé k nim sahají.

Někteří studenti užívali drogy pro zábavu, jiní je používali k sebepoznání a další jako způsob, jak se vyrovnat se stressem a tlakem. Bylo to rozhodně oční otevírající zkušenost a připomnělo mi, jak je důležité mluvit o drogách a jejich účincích veřejně a bez předsudků.

Na závěr bych chtěl říct, že i když drogy mohou být fascinující a mohou nám nabídnout nové zkušenosti a perspektivy, je vždy důležité mít na paměti, že s nimi přichází také rizika. Nikdy bychom neměli zapomínat na potenciální nebezpečí a vždy bychom měli být informovaní a opatrní, když se rozhodneme experimentovat s jakoukoliv drogou.

Napsat komentář