VYBERTE BARVU

Optimalizace uložení fotek: Jaký je nejlepší způsob pro vaše vzpomínky?

Optimalizace uložení fotek: Jaký je nejlepší způsob pro vaše vzpomínky?

Význam zálohování fotek

Chcete-li si zachovat vzpomínky na bezva chvilky, jako když si Hubert poprvé zavázal tkaničky, je důležité myslet na zálohování těchto momentů. Ku příkladu, každý rok se na světě ztratí kvanta fotek kvůli poruchám disků nebo ztrátě mobilů. Nezálohovaná fotka je jako zapadlý poklad, který se zřejmě nikdy nenajde.

Ale cožpak chceme riskovat, že ztratíme svoje vzpomínky jen proto, že nás to nelákalo pár minut zasvětit zálohování? No jistěže ne! A proto se pojďme podívat na to, jaké máme možnosti, jak naložit s fotkami, aby nám vydržely až do konce světa a ještě déle.

Cloudové služby jako první volba

Cloud, to zní moderně, že? A díky němu můžeme mít svoje fotky vždy po ruce, i když zrovna táhneme sedmikrásku z louky nebo lezeme na horu. Jsou skvělé zejména pro ty z nás, kdo nemáme rádi mnoho krabiček a disků ve svých šuplíkách. Na výběr máme Google Fotky, iCloud od Apple, nebo méně známé, ale fajnové služby jako Dropbox či Flickr.

Možností je spousty a každá má své plusy a mínusy. Někde získáte více místa zdarma, jinde lepší šifrování a ochranu. A neměli bychom zapomínat ani na to, že dobrý cloud umí fotky i automaticky zálohovat, což je jak mít osobního asistenta právě pro vaše vzpomínky.

Externí disky a SSD - stálice mezi úložišti

Pamatujete si ještě na ty dobry staré pevné disky? No právě, a teď si představte, že byly nahrazeny něčím ještě lepším – SSD diskem! Tyhle malé krabičky jsou rychlé, spolehlivé a co víc, nemusíte se bát ani nárazů, protože nemají žádné pohyblivé díly uvnitř. Jenom pozor, ať je někde v šuplíku neztratíte!

Možná si řeknete, že SSDčka nejsou pro vás. Ale nebojte, i klasické externí pevné disky mají své místo na poličce. Jsou fajn pro velké množství dat a cenově dostupnější. Jenom si dejte pozor na to, že nemají rády vlhkost a nárazy. A když si ještě přiděláte dobrou strategii pravidelného zálohování, můžou být neocenitelným pomocníkem pro uchování vašich fotek.

SD karty a USB flash disky - Kompaktové a mobilní řešení

Pro ty, kdo mají rádi maličkosti, tu máme SD karty a USB flash disky. Jsou malé, pohodlné na nošení a můžete je mít i na klíčenkovém řetízku. Fajn, že? A představte si, že můžete mít fotky vždy u sebe pro případ, že byste se chtěli pochlubit Hubertovými výtvory ze školky.

Ale musíme mít na paměti, že i když jsou tyhle drobičky super na přenášení, jejich životnost není věčná a můžete je snadno ztratit. Také pokud je budete často používat, mohou rychleji dosloužit. Můj tip? Sdílení malého objemu fotek nebo jako dočasné řešení, dokud fotky někam nezálohujete.

Chytrá organizace fotek

Jestliže máte fotek jako máku, je čas si je zorganizovat. Nejenže si ušetříte čas, když budete chtít najít fotku z dovolené v Itálii z roku 2019, ale také budete mít méně šedivých vlasů při náhlé potřebě vybrat tu nejlepší fotku pro babiččiny narozeniny. Jak na to? Složky, Štítky, Dávkový přejmenování - to jsou vaši noví kamarádi. A nezapomeňte na zálohu. I zorganizované fotky mohou jednoho dne zmizet!

Ach jo, organizace, někdy to připomíná skládání puzzle s Hubertem, kdy kousek ne a ne zapadnout. Ale s fotkama to zvládnete hladce. Vemte to jako hru – vytříděné a pěkně označené fotky si to zaslouží. A až přijde Hubert a zeptá se na jeho první kroky, stačí pár kliků a máte to před sebou. Magie organizace!

Bezpečnost především

Když už mluvíme o ztrátě dat, neměli bychom opomenout bezpečnost. Stejně jako zamykáte dům, měli byste zamknout i vaše digitální vzpomínky. Narážím na šifrování a silné hesla. Kdo by chtěl, aby rodinné fotky skončily v rukách virtuálních lupičů, že? Pozor i na různé podvody a phishingové e-maily, dolů s nimi!

Přemýšlejte o tom jako o ochraně svého digitálního domova. Nepozvete přeci každého dovnitř, tak proč byste to dělali s úložištěm vašich fotek? A když už jsme u toho bezpečí, důležité je mít i zálohu zálohy. Ano, zní to možná zvláštně, ale věřte mi, že kdyby se nedej bože něco přihodilo jednomu z vašich úložišť, budete rádi, že jste to nevzdali po prvním kole.

Sdílení fotek s rodinou a přáteli

K čemu jsou nádherné fotky, když je nemáte s kým sdílet? Ať už jde o nové fotky z Hubertovy narozeninové oslavy nebo sentimentální chvíle z rodinného alba, sdílení fotek je skvělý způsob, jak udržet přátelé a rodinu blízko i na dálku. Některé cloudové služby nabízejí soukromé alba se sdílením přístupu, případně můžete vytvořit vlastní galerii na webovém serveru.

Důležité je ovšem pamatovat na ochranu osobních údajů. Sdílejte fotky jen s těmi, komu opravdu důvěřujete. Dávejte si pozor na nastavení soukromí a prohlédněte si podmínky používání služeb, které plánujete využít. A vzpomínáte na ten smáček, co jsem vám říkal o zálohách? Ano, sudílení fotek je také forma zálohy!

Automatizace zálohování

Už jsem zmiňoval, že některé cloudové služby umožňují automatické zálohování fotek, a to je opravdový skvost pro nás, co nemají čas se neustále potloukat v nastaveních. Automatické zálohování nastavíte jednou a pak už můžete na všechno zapomenout. Aplikace a služby za vás udělají veškerou špinavou práci a vaše fotky budou pravidelně synchronizovány na bezpečném místě.

Jasně, bude to chtít trochu času na nastavení a rozchození, ale jakmile to zvládnete, nic už vás nezastaví. A dokonce i Hubert, když už poroste, pochopí, že jeho táta má vše pod kontrolou. A to všechno jen díky kouzlu automatizace!

Fotoknihy a tištěné alba

Nemůžeme zapomenout ani na starou dobrou klasiku. Fotoknihy a tištěná alba jsou nadčasové a máte-li rádi něco do ruky, je to ideální volba. Zapomeňte na prohlížení fotek na obrazovce, tyhle knihy můžete chytit do rukou a prolistovat kdykoliv. Navíc jsou skvělým dárkem pro blízké na speciální příležitosti.

Jasné, nenahradí kompletní digitální zálohu fotek, ale má to své kouzlo a osloví babičku, která s počítači není na tykání. Tak proč nevzpomenout na staré zvyky a nenechat si vytvořit klasické album plné vzpomínek, které si budete moci prohlížet s rodinou i po letech.

Zahraniční a lokální poskytovatelé služeb

Když hledáte to nejlepší místo pro uložení vašich fotek, nezapomeňte zvážit i zahraniční a lokální poskytovatele služeb. Možná vás překvapí, ale v České republice existují skvělé služby s lokalizovanou podporou a serverovými farmami přímo u nás. Je pravda, že zahraniční gigan jako Google nebo Amazon mohou nabídnout větší množství prostoru nebo nižší cenu, ale podpora v češtině a pocit, že vaše data neputují přes půl světa, má také svou váhu.

Podívejte se tedy i na lokální poskytovatele a srovnejte si, co nabízejí. Je fintou zjistit, jak to funguje s ochranou dat a jestli nabízejí nějaké specifické služby, které by se mohly hodit právě vám. Lokál je v módě, i když mluvíme o digitálním světě!

Napsat komentář